AIDS hastasıyım bebek sahibi olmak istiyorum?

0
25

Yapılan son araştırmalara göre dünya genelinde HIV enfeksiyonu taşıyan hasta sayısı ortalama olarak 36 milyondur.

Güncel tedaviler ile HIV enfeksiyonundan ölüm oranı ise % 48 oranında düşmüştür. Toplumda HIV hastaları sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

HIV hastalarının bir kısmının bebek isteği olabilmektedir. Bu durumda  gebelik öncesi yaklaşım çok önemlidir. Çocuk doğurma yaşındaki tüm hastalar ile bu durum önceden konuşulmalıdır. İlk tanı esnasında çocuk istemi olmayabilir fakat yaşam süresi boyunca tekrar istemi olabilir bu atlanmamalıdır. Planlanmamış gebelik olma riskini engellemek için en uygun ve etkili korunma yöntemleri  hakkında bilgi verilmelidir. HIV enfeksiyonu oral kontraseptif kullanımı için engel bir durum değildir. Fakat kullanılan HIV ilaçları ile etkileşim olabileceği unutulmamalıdır.

Gebelik öncesi, sigara ve alkol kullanımının bırakılması gerektiği hakkında bilgilendirilmelidir. Hastalarda maksimum  viral baskılanma sağlanmalı, saptanabilir sınırın altına düşmelidir. Etkin tedavi ile viral baskılanma sağlanmaktadır, genital sekresyonlardaki viral sekresyon en aza inmektedir.

AIDS hastasıyım bebek sahibi olmak istiyorum?

HIV enfekte kadın, ovulasyon döneminde eşin spermi ile döllenme en güvenilir yöntemdir. HIV enfekte erkek,  donör kullanımı  en güvenilir seçenektir. Donör kullanımı tercih edilmiyorsa, sperm yıkama yöntemleri ile tüp bebek yapımı düşünülmelidir. Eğer çiftlerin ikiside HIV pozitif ise bebek istemi yoksa çiftlerin viral yük paylaşımını engellemek için korunma önerilmelidir. Bebek istemi varsa ovulasyon dönemini saptamak için bazı yöntemler vardır bu dönemi saptamak adına kitler kullanılmadır ve sadece ayda bir kez korunmasız cinsel ilişki uygun bir yöntem olabilir. Çiftlerin tedavi altında olmaları gerekmektedir ve  6 ay süre ile viral yükün saptanamaz düzeyde olması gerekmektedir. Gebelik öncesi diğer genital enfeksiyonlar mutlaka saptanmalı ve tedavi edilmelidir. Doğum şekli bulaş riski açısından önemldir. Sezeryan ile yapılan doğumların bulaş riskini azalttığı bilinmektedir. HIV enfekte anne bebeği emzirmemelidir. Gebelik esnasında cinsel ilişki esnasında korunmaya devam etmelidir. Doğum esnasında annenin zidovudin infüzyonu alması ve doğum sonrasında bebeğin 6 saat içinda zidovudin tedavisine başlaması gerekmektedir ve bunun  bulaşı azalttığı bilinmektedir.

Unutulmamlıdır ki viral yük sıfır dahi olsa genital sekresyonlarda virüs sapatanbilmektedir. İlaç kullanımı korunmasız ilişkilerde bulaşı engellemez.

Bir önceki yazımız olan Yumuşak Doku Enfeksiyonu Nedir? başlıklı makalemizde Yumuşak deri enfeksiyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.