AIDS (HIV) öldürür mü ?

0
157

AIDS hastalığı çağımızın sık görülen bir hastalığıdır. Henüz tamamen virüsü vücuttan temizleyen bir ilaç yoktur. AIDS bilindiği gibi bağışıklık sistemini tamamen çöktüğü, vücudun bir çok mikroba karşı savunmasız olduğu bir hastalıktır. AIDS’te kan hücreleri baskılanır. Savunma hücreleri düşer.

Enfeksiyon gelişmemesi için HIV virüsü taşıyan hastalar  HIV’e yönelik antiviral ilaçların yanı sıra koruyucu antibiyotikler kullanmaktadır. Çünkü enfeksiyonlar ağır geçecek ve ölümcül sonuçlar doğurabilecektir. AIDS hastalarında kullanılan antiviral ilaçlar HIV virüsünü ortadan tamamen temizleyememektedir. Fakat hastanın yaşam süresini ve kalitesini uzatır. Bu hastalar doktor kontrolünde olmalıdır. Belirli aralıklarla mutlaka tetkik edilmelidir. Sonuçlara göre tedavi değişiklikleri yapılabilir. AIDS hastaları tedavi edilemeyen enfeksiyonlar nedeni ile kaybedilebilir.

AIDS nasıl bulaşır? – AIDS belirtileri nelerdir?

Frengi (Sifiliz) hastalığı nedir – Frengi belirtileri

Bir önceki yazımız olan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Hangi Hastalıklara Bakar? başlıklı makalemizde bulaşıcı hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları ve enfeksiyon hastalıkları hangi hastalıklara bakar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.