AIDS nasıl bulaşır? – AIDS belirtileri nelerdir?

2
351

AIDS hastalığı cinsel yolla ve kan yolu ile bulaşan bağışıklık sisteminin ciddi bozukluğu ile karakterize bir hastalıktır. Türkçesi sonradan kazanılan bağışıklık yetmezliği sendromu’dur. Bağışıklığın (immün sistemin) tamamen çöküp şiddetli enfeksiyonlara bazı kanserlere yol açarak ölüme yol açan bir hastalıktır.

AIDS nasıl bulaşır? - AIDS belirtileri nelerdir?

?

3 temel bulaşma yolu vardır:

 • HIV mikrobunu kanında taşıyan kişi ile cinsel ilişkiye girilmesi ile HIV mikrobu sağlıklı olan kişiye geçer
 • HIV mikrobunu taşıyan kişinin kanı ile temas edilmesi sonucu yada bu mikrobu taşıyan kişiden yapılan organ nakli ile bulaşır
 • Gebelik durumunda gebe olan kadın HIV mikrobu taşıyor ise gebelik esnasında veya doğum kanalında bebeğe bulaşır.

AIDS nasıl bulaşır? - AIDS belirtileri nelerdir?

nelerdir?

AIDS sinsi bir hastalıktır, HIV mikrobu vücuda alındıktan hemen sonra belirti vermeyebilir. Bu mikrop vücuda alındıktan 10 yıl sonra dahi belirti verebilir.

AİDS hastalığının belirtileri şöyle başlar ; HIV mikrobu vücuda alındıktan sonra bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkiler göstermeye başlar. Kan hücrelerini yıkar. Savunma hücrelerini yok etmeye başlar. Böylelikle HIV mikrobunu almış olan kişide sık sık enfeksiyonlar oluşur.  Ateş, iştahsızlık kilo kaybı vücudun bazı bölgelerinde yara uçuklar çıkmaya başlar. Şiddetli akciğer enfeksiyonu ilk başvuru sebebi olabilir. Vücutta yaygın lenf bezi şişlikleri oluşabilir. Bu belirtilerin hepsi bir arada olmak zorunda değildir.

AİDS hastalığı belirtileri bu belirtilerin görülme sıklığı

 • Ateş (%96)
 • Lenf bezlerinde büyüme (lenfadenopati) (%74)
 • Farenjit (%70)
 • Deri döküntüleri (%70)
 • Kas veya eklem ağrisi (%54)
 • İshal (%32)
 • Baş ağrisi (%32)
 • Bulanti ve kusma (%27)
 • Karaciğer ve dalak büyümesi (%14)
 • Pamukçuk (%12)

AIDS nasıl bulaşır? - AIDS belirtileri nelerdir?

nedir?

Henüz HIV mikrobunu tamamen yok edici bir tedavi yoktur. Verilen tedaviler mikrobun olumsuz etkilerini azaltmak yok etmek yönünde verilmektedir. Tedavi hayat boyu verilir. Hasta süreli takip altında tutulmalıdır.  AIDS için bir aşı yoktur.

AIDS nasıl bulaşır? - AIDS belirtileri nelerdir?

AIDS’ten korunma yolları nelerdir?

AIDS daha önce konuşulduğu gibi kan ve cinsel yol ile bulaşan bir hastalıktır.Cinsel ilişki sırasında mutlaka korunmak gerekir. Cinsel ilişki esnasına prezervatif kullanılmadır, fakat şu da unutulmamalıdır ki prezervatif kullanımı bulaşmayı tamamen engellememektedir. Tek eşliliğe özen gösterilmelidir. Homoseksüel işliklerden uzak durulmalıdır.

Bir diğer bulaşma yolu, kan ile olduğundan, AİDS testi yapılmamış kan asla kullanılmamalıdır. Vücudumuzda bir yara var ise bu tür hastalarla temas etmeden önce yaraların kapatılması gerekir.

Sağlık personeli bu hastalığa karşı çok dikkatli olmalıdır. Çalışanların HIV mikrobu taşıyan hastalara daha dikkatli yaklaşması iğne batması gibi kazaların olmaması için daha fazla dikkat göstermelidir.

Bir önceki yazımız olan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Hangi Hastalıklara Bakar? başlıklı makalemizde bulaşıcı hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları ve enfeksiyon hastalıkları hangi hastalıklara bakar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.