Akut enfeksiyon nedir?

0
329

bir anda ortaya çıkmış genellikle çabuk tedavi edilen enfeksiyon çeşididir. Akut enfeksiyon ile arasındaki en belirgin farklılık ise mikrobun hareket hızıdır. Akut enfeksiyonda mikrop hemen harekete geçer, hızlıca yayılır ve hızlıca tedavi edilir. Akut enfeksiyon kronik enfeksiyonun tam tersidir.

Akut enfeksiyonların genellikle süresi 3 ile 14 gün arasında değişir. Akut kelime anlamı olarak, aceleci olan hızlı olan demektir.

Akut enfeksiyon hastalıklarında genellikle, ateş, terleme, halsizlik, kas ve eklem ağrısı görülür.

  • Akut Sinüzit Enfeksiyonu, ani başlayan dört haftadan daha kısa da iyileşebilen sinüzitlerdir.
  • Akut Faranjit Enfeksiyonu, yutak kısmında oluşan ve hızlı bir şekilde çoğalan bakteriler neden olur ve yine hızlı bir şekilde iyileşme gözlemlenebilir.
  • Akut Apandisit Enfeksiyonu, sık rastlanılan ve apandisit bölgesinde hızlıca gelişip yine hızlı bir şekilde son bulan enfeksiyondur.
  • Akut HIV Enfeksiyonu, hastanın en bulaştırıcı olduğu bu dönem virüs vücuda girdikten sonra 2-4 hafta arasında hastalık gelişir ve bu dönem hızlı gerçekleştiği için tanısı zordur.

Akut enfeksiyon hastalıklarında  dinlenilmeli, bol sıvı sıvı tüketilmeli, C vitamini içeren meyve ve sebzeler tüketilmeli, kas ağrılarını hafifletmek için hafif egzersizler yapılmalı, sigara, alkol ve kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır.

Enfeksiyonlardan korunmak için doğal tedavi yöntemi olan bitkilerden de faydalanmak gerekir. Fesleğen akut enfeksiyona neden olan organizmaların hayatta kalmasına engel olur.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte CMV (Citomegalovirüs ) enfeksiyonu başlıklı makalemizde CMV enfeksiyonu, Gebelikte CMV ve Gebelikte CMV enfeksiyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.