Alt idrar yolu enfeksiyonu

1
81

İdrar yolu enfeksiyonu toplumda sık görülen bir  durumdur.  Özellikle kadınlarda sık görülür. Kadınlarda üretra (idrar yolu) kısa oluğundan mikropların idrar yollarına ulaşması daha kolaydır. İdrar yollarını kabaca iki bölüme ayırabiliriz. Alt ve üst idrar yolu olarak isimlendirilir. Alt idrar yolları üretra ve mesaneden oluşur. Üst idrar yolu enfeksiyonunda  ise böbrek etkilenmiştir. Üst idrar yolu enfeksiyonu daha ciddi seyredebilir. tedavi edilmediğinde mikroplar böbreklere yayılabilir.

Alt idrar yolu enfeksiyonu

nelerdir?

ağrı en sık görülen belirtilerindendir. Kasık ağrısı, sık idrara çıkma idrar yapamama hissi gibi bulgular verir. Ateş genellikle eşlik etmez üst idrar yolu enfeksiyonun da ateş ve yan ağrısı eklenebilir

Alt idrar yolu enfeksiyonu

Alt idrar yolu enfeksiyonu tedavisi

Alt idrar yolu enfeksiyonu tanısı koymak aslında basit tetkikler gerektirir. Yapılan tam idrar analizinde enfeksiyon belli olur sonrasında kültür gönderilerek antibiyotik tedavisi planlanır. Kültür sonucuna göre eğer doktor gerekli görürse antibiyotik değişikliği yapar.

Alt idrar yolu enfeksiyonu

Alt idrar yolu enfeksiyonundan korunmak için neler yapılmalıdır?

Alt idrar yolu enfeksiyonu korunmanın en önemli  yollarından biri bol sıvı tüketmektir. Sıvı kısıtlaması gerektirmeyen durumlarda günlük 2-3 litre kadar sıvı tüketmek gerekir.  Yetersiz sıvı alımlarında idrar rengi ve idrarın kıvamı koyulaşır. Yoğunluğu artar. Genital bölgenin hijyenine dikkat edilmelidir. Kış aylarında idrar yolu enfeksiyonlarına daha sık yakalanılabilir. Soğuk havadan korunmak gerekir. Sigara ve alkol kullanımı varsa da bırakılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Hangi Hastalıklara Bakar? başlıklı makalemizde bulaşıcı hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları ve enfeksiyon hastalıkları hangi hastalıklara bakar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.