Ameliyat Sonrası Enfeksiyon

1
656

sonrası enfeksiyonlar, bazı nedenlere bağlı olarak görülebilmektedir, cerrahi müdahale sonrası enfeksiyonlar ilk 30 gün içinde olmaktadır.

Ameliyat sonrası enfeksiyonlar 3 kategoride incelenir;

  1. Yüzeysel insizyonel enfeksiyon
  2. Derin insizyonel ekfensiyon
  3. Organ veya boşluk enfeksiyon
Ameliyat Sonrası Enfeksiyon
Nedir?

Genç yaşlı herkesin çeşitli hastalıkların tedavisi için olmak zorunda olduğu ameliyatlar oldukça zorlu süreçlerdir. Hastaların hem ameliyat öncesi hem de ameliyat sonrası dikkat etmesi gereken birçok detay bulunmaktadır. Ameliyat sonrası için dikkat edilmesi gereken belki de en önemli nokta enfeksiyondan korunmaktır. Çünkü çok başarılı geçen bir ameliyatın bile kötü sonuçlar doğurmasına sebep olan enfeksiyon yüzünden can kaybı bile yaşanabilmektedir. Çok çeşitli sebepleri ve belirtileri bulunan ameliyat enfeksiyonu her ne kadar uzun süren ve zorlu ameliyatlarda daha çok gerçekleşiyor olsa da küçük sayılan ameliyatlarda da görülmektedir. Açık yaraların ya da içten kanın mikrop kapmasıyla oluşan ameliyat enfeksiyonu kabızdan ateşe, iştahsızlıktan ishale kadar birçok belirticiyle kendini göstermektedir.

Ameliyat Sonrası Enfeksiyon
Ameliyat Enfeksiyonuna Karşı Alınacak Önlemler

Ameliyat Enfeksiyonuna Karşı Alınacak Önlemler

Ameliyat olan herkesin dikkat etmesi gereken belli başlı kurallar vardır. Bunlar ameliyat öncesi ve sonrası olarak ikiye ayrılmaktadır. Ameliyat öncesinde aşağıda sıralananlar yapıldığında ameliyat enfeksiyonu riski en aza inmektedir.

  • Sigara ve alkol tüketimini bırakmak, bırakılamıyorsa en aza indirmek
  • Çürük dişlere diş tedavisi uygulamak
  • Sağlıklı beslenmek
  • Spor yapmak
  • Şeker ve tansiyon hastalıklarını dengede tutmaya çalışmak.

Ameliyat sonrasında hali hazırda zayıf düşmüş ve bağışıklığı azalmış bedeni yormamak ve dış etkenlere karşı korumak gerekmektedir. Hastanın refakatçisinin, doktorların ve hemşirelerin mutlaka ellerinde dezenfektan kullanması önerilmektedir. Hasta lavabo ya da yürüyüş gibi ihtiyaçlarını karşılarken odanın havalandırılması da hasta sağlığı açısından önemlidir. Ayrıca özellikle riskli hastalarda refakatçilerin kabul edilmemesi, gelecek olsalar bile ağızlarında maske ve ellerine dezenfektan uygulanmış şekilde kabul edilmeleri tavsiye edilmektedir. Buna ek olarak gelen ziyaretçilerin hasta ile yakın temasa girmemeleri gerekmektedir.

Ameliyat sonrası beslenme de enfeksiyona karşı savaşırken oldukça önemlidir. Hastaların mutlaka bol protein almaları gerekmektedir. Ayrıca meyve ve sebzelerden alınan vitaminlerin yanında takviye vitaminlerin de doktor bilgisi dahilinde kullanılması hasta sağlığı açısından önemlidir. Bu süreçte hasta için en önemli olan vitamin C vitaminidir. Ayrıca hastanın sigara ve alkolden uzak durması ve çiğ sebzeler tüketmesi bağışıklık sistemini güçlendirmesi açısından önemlidir. Beklenmeyen ateş, belli bölgelerde şişlik ya da kızarıklık gibi durumlarda mutlaka doktora başvurulması önerilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte Gribal Enfeksiyon başlıklı makalemizde Gebelikte grip, gebelikte grip nasıl geçer ve Hamilelikte grip hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.