Ameliyat sonrası enfeksiyon tedavisi?

1
313

Günümüzde tıbbın ilerlemesi ile birlikte saylarında oldukça artış olmuştur. Buda sonrası gelişebilecek komplikasyonları artırmaktadır.

Ameliyatlardan sonra bir çok farklı problem oluşabilir. Bunlardan biri de ameliyat sonrası gelişebilen enfeksiyonlardır. Bunlara cerrahi alan enfeksiyonları denir.  Cerrahi alan enfeksiyonlarının oluşumu tekrarlayan ameliyatlara neden olabileceği için önemli bir problemdir.

Ameliyat sonrası gelişen enfeksiyonun tedavisi ameliyatın türüne enfeksiyon gelişen yere göre değişiklik göstermektedir. Örneğin protez veya implant gibi yabancı cisim yerleştirilen ameliyatlarda enfeksiyon gelişmesi protezin çıkarılıp uzun süre antibiyotik tedavi kullanımına yol açabilir. Enfeksiyonun tamamen geçtiği öngörüldüğünde  protez tekrar yerleştirilir. Buda hasta için uzun bir süre iş gücü kaybına neden olur. Kendi ihtiyaçlarını yapamayabilir.  Ameliyat sonrası gelişen enfeksiyonlarda hemen doktora başvurmak gerekir. Tekrar bir ameliyat ile enfeksiyonun temizliği gerebilir sonrasında da uzun bir süre (enfeksiyonun yerine şiddetine göre bu süre değişebilir) antibiyotik kullanımı gereklidir.

Bir önceki yazımız olan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Hangi Hastalıklara Bakar? başlıklı makalemizde bulaşıcı hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları ve enfeksiyon hastalıkları hangi hastalıklara bakar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.