Ateşli – Döküntülü Hastalıklar

0
1090

Özellikle çocukluk evresinde görülen döküntülü hastalıklar, deride vücudun hemen her yerinde görülen kırmızı renkli, birbirinden farklı biçim ve şekillerde kendini gösteren farklı virüsler içeren yani bulaşıcı hastalıklardır.

Altı adet dediğimiz virütik hastalık vardır. Bu hastalıklar bebekken yapılan aşılarla kontrol altına alınırlar. Çocukluk çağında geçirilmeyen bu hastalıklar ileriki yaşlarda daha zarar verici ve daha şiddetli olurlar. Virüs yoluyla vücuda giren bu hastalıklar; , , Suçiçeği, 5. Hastalık, 6. Hastalık, ve kabakulaktır. saydığımız diğer hastalıklardan farkı döküntüsü olmamasıdır. Yine Virütik bir hastalıktır. Bulaşıcıdır. Tükürük bezlerinin iltihaplanıp şişmesi biçiminde kendini gösterir.

 

Ateşli - Döküntülü Hastalıklar

Kızamık

Vücudun ağız içi dahil hemen hemen her yerine yayılan kırmızı renkli lekelerle kendini gösterir. Başlangıç aşaması tıpkı grip ve soğuk algınlığı biçiminde yüksek ateşle başlar. Bulaşıcıdır. Bu dönemde ağrı kesici ateş düşürücülerle ateş kontrol altına alınır. Kuluçka dönemi takriben 7-10 gün arasındadır.

 

Ateşli - Döküntülü Hastalıklar

Kızamıkçık

Bu hastalıkta kızamık gibi virütik bir hastalıktır. Bebek yaşta aşı ile kontrol altına alınır. Bu da kızamık gibi üst solunum yolu enfeksiyonuna benzer bir rahatsızlıktır. Daha çok boyun kısmında lenf bezleri çevresinde şişmeler görülür. Yine ateş yüksektir. Ateş düşürücülerle kontrol altına almak gerekir. Kız çocuklarının bu hastalığı çocukluk dönemlerinde geçirmeleri büyük bir şanstır. İleriki yaşlarda özellikle hamilelikte geçirilmesi son derece risklidir. Bebeğin sakat doğmasına sebep olabilir. Ayrıca şiddeti de çocukluk döneminden daha ağır geçirilir.

 

Ateşli - Döküntülü Hastalıklar

Su Çiçeği

Yine aşı ile bebek yaşta kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Virütik yani bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır. Vücudun büyük kısmı ağız içi de dâhil, kırmızı içi su dolu sivilceye benzer benekle dolar. Ateş yüksektir. Kuluçka dönemi 7-10 gündür. Akut dönem beneklerin kırmızı olduğu dönemdir. Daha sonra bunlar kabuk tutar ve dökülür.

Su Çiçeği nedir – Su Çiçeği belirtileri

Çiçek hastalığının tarihi

Ateşli - Döküntülü Hastalıklar

Yine çocuklukta olan vücutta deri döküntüleriyle kendini gösteren viral ve ateşli bir hastalıktır. 5 yaşındaki ve daha yukarı yaşlardaki çocuklarda görülür. Bulaşıcıdır. Ancak bu hastalığın maalesef aşısı yoktur. Kısa bir kuluçka dönemi vardır. Çok şiddetli ve tehlikeli değildir.

 

Ateşli - Döküntülü Hastalıklar

6.Hastalık

6.Hastalık yine çocuklarda görülen, Herpes denilen bir virüs hastalığıdır. Herpes bağışıklık sistemi hastalık grubuna girer. Solunum yoluyla bulaşır. Kırmızı döküntüleri vardır. 3-4 gün ateşli bir dönemden sonra ateş düşer ve hasta hızla iyileşir.

 

Ateşli - Döküntülü Hastalıklar
Kızıl

Kızıl

Kızıl yine diğerleri gibi döküntülü bir hastalıktır. Ancak diğerleri gibi virütik değil, Beta denilen bir bakterinin neden olduğu bir hastalıktır. Tıpkı üst solunum yolu hastalıkları belirtisi gösterir. Bademcikler ve ağız içi kızarır. Bulaşıcıdır. Yüksek ateş görülür doktor tavsiyesine göre antibiyotik tedavi uygulanır.

 

Ateşli - Döküntülü Hastalıklar
Kabakulak

Kabakulak

Kabakulak, çocuklarda okul öncesi veya okul döneminde ortaya çıkan viral bir hastalıktır. Aşısı vardır ve bebek yaşta aşı ile kontrol altına alınır. Lenf bezlerinin iltihaplanması ve şişmesi şeklinde görülür. Bu hastalıkta erken çocukluk çağında geçirilmesi bir şanstır. Erkeklerde ileriki yaşlarda yakalanılması tehlikelidir. Kısırlık riski bulunur.

Kabakulak nedir – Kabakulak belirtileri ve tedavisi

Bir önceki yazımız olan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Hangi Hastalıklara Bakar? başlıklı makalemizde bulaşıcı hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları ve enfeksiyon hastalıkları hangi hastalıklara bakar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.