Bademcik İltihabı

1
45

Her yaştan insanın yakalanabileceği bir hastalıktır bademcik iltihabı. Vücudun savunma mekanizmalarından biri olan bademciklerde oluşan apseler sonucu bademcik iltihabı oluşur. Boğazda normalden farklı bir şişme meydana gelir ve boğaz şiddetli bir şekilde acır. Eğer bünyeniz kuvvetli ise ve vücudunuzda ciddi bir enfeksiyona neden olacak mikrop var ise, vücut bu mikropla savaşır. Savaştığının göstergesi de bademciklerin iltihaplanmasıdır. Özellikle ağız yoluyla gelen solunan havadan gelen mikroplar, bademcik iltihabına neden olmaktadır.

Boğazda şişkinliğin olmasının yanı sıra, ağızdan önceden olmayan değişik bir koku gelir. Vücudun herhangi bir noktasında iltihaplanma var ise, mikroba bağlı olaraktan ağza değişik kokular gelmektedir. Buradan o kişide bir sorun olduğunu anlamak mümkündür (yani vücudunda bir mikrop- bağışıklık sistemi savaşı vardır). Ayrıca bademciği iltihaplanan kişilerde ses de değişir.

Ses çatallı, hırıltılı çıkabileceği gibi; iltihabın şiddetine bağlı olarak bir süre ses çıkmaya da bilir. Kişinin kendisini konuşmak için zorlamaması gerekir. Bir enfeksiyon söz konusu olduğu için vücutta anormal bir ateşte olacaktır. Başta, alında ve boğaz bölgesinde enfeksiyonun şiddetine göre ateş yükselecektir. Bunların yanı sıra halsizlik ve başını yastıktan kaldıramama ile de karşılaşabilir bademcikleri iltihaplanan kişi.

Bademcik İltihabı

Evdeyim ve bademcik iltihabım var. Nasıl atlatabilirim?

– Öncelikle vücudunuzun enerji toplaması için bol bol dinlenmeniz gerekmektedir.

– İlk iki gün pek bir şey yiyemeyebilirsiniz.

– Bol bol ılık su içmeye çalışın.

– Yattığınız yeri ara ara havalandırmanız gerekir. Kirli hava temiz hava ile değişmeli ki aynı mikrobu solumaya devam etmeyin.

– Aşırı sıcak ve soğuk içecek ve yiyecek tüketiminden kaçınmanız gerekir.

– Ara ara tuzlu su ile boğazınızı gargara yapın. Suyu yutmayın.

– Ateşiniz çok yükselir ise bir tülbenti ıslatıp boğazınıza bağlayabilirsiniz. Boğazınızdaki ateşi alıncaya kadar o tülbent orada durabilir.

– Baş bölgenizde yanma hissederseniz, tülbenti ıslatıp başınıza koyabilirsiniz.

Bademcik İltihabı

Bademcik iltihabından korunmak mümkün müdür?

– Gezdiğiniz yerlere dikkat edin. Uzun süre havasız kalmış ortamlara girmeyin.

– Çok sigara ve tütün ürünü kullanılan mekânlara girmeyin.

– Evinizi sürekli havalandırmaya özen gösterin.

– Salata ya da yemek için aldığınız sebzeleri güzelce yıkayın. Meyvelerinizin de güzel yıkandığına emin olun. Dışarıda yerken de servis edilen yiyeceklerin temiz olmasına dikkat edin.

Bir önceki yazımız olan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Hangi Hastalıklara Bakar? başlıklı makalemizde bulaşıcı hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları ve enfeksiyon hastalıkları hangi hastalıklara bakar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.