Bademcik İltihabı Nasıl Geçer?

1
63

Bademciklerde apse oluşması sonucunda bademcik iltihabı hastalığı ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık bademciklerin şişmesine neden olur. Dolayısıyla yutkunma, konuşma, yemek yeme gibi fonksiyonların yerine getirilmesi de zorlaşmaktadır. Peki, bademcik iltihabı nasıl geçer?

 

En önemli yöntem doktor tedavisi!

İlk olarak yutkunma, boğazda şişkinlik gibi belirtileri olan kişiler kbb ( kulak burun boğaz ) uzmanına görünmelidirler. Doktor tarafından koyulacak teşhis büyük bir önem arz eder. Bu teşhis sonrası doktorunuz tarafından verilecek ilaçları kullanmalısınız. Bu ilaçlar dışında ise çeşitli doğal yöntemlerle ilaç tedavinizi destekleyebilirsiniz.

Bademcik İltihabı Nasıl Geçer?
Evde Bademcik iltihabını geçirmek için neler yapabilirsiniz?

Evde Bademcik iltihabını geçirmek için neler yapabilirsiniz?

Limonlu sıcak su: Limon iltihap azaltıcı bir etkiye sahiptir. Bu sebeple bademcik iltihabında da etkisi görülür. 1 bardak sıcak suya 1 adet limon sıkın. Biraz dinlendirdikten sonra belirli aralıklarla yudum yudum için. Bu yöntem boğazınızın yumuşamasına yardımcı olacak. Ayrıca limonlu suyunuza bir kaşık bal ekleyerek daha güçlü bir etki sağlayabilirsiniz.

C vitamini: C vitamini tüketimi bademcik iltihabının azalmasında etkili bir takviye yöntemidir. Bol bol c vitamini deposu meyve ve sebzeler tüketerek mikroplara karşı direnç kazanabilirsiniz.

Tuzlu gargara: Bademciklerinizde oluşan şişliğin azalması için tuzlu suyla gargara yöntemini deneyebilirsiniz. Yarım bardak ılık suyunuza yarım çay kaşığı tuzunuzu ekleyin ve iyice karıştırın. Daha sonra günde 2 kez gargara yapın. Bu gargarada dikkat etmeniz gereken nokta ise tuz miktarıdır. Eğer tuz miktarı fazla olursa boğazınızda tahriş meydana gelebilir.

Bademcik İltihabı Nasıl Geçer?

Bitki çayları: Bitki çayları bu hastalıkla baş ederken en büyük yardımcılarınızdan olacak. Bademcik iltihabına etkili çaylar arasında; ada çayı, tarçın çayı, okaliptüs, ıhlamur, meyan kökü, papatya çayı gelmektedir. Bu çaylar boğazınızı yumuşatacak, ağrınızın dinmesine yardımcı olacak aynı zamanda tedavi esnasında vücudun kaybettiği suyun geri kazanılmasına yardımcı olacaktır. Bu çaylara birkaç damla limon sıkarak daha da etkili bir sonuç elde edebilirsiniz.

Tüm bu destekleyici yöntemlerin yanı sıra aşırı soğuk ve aşırı sıcak içecekleri tüketmemelisiniz, bulunduğunuz ortam sık sık havalandırmalısınız, meyve ve sebzelerin iyice yıkanmasına da dikkat etmelisiniz. Bunlara dikkat edildiğinde, doktor tarafından verilen ilaç tedavisi düzenli bir şekilde uygulandığında ve ek olarak belirttiğimiz tedavi destekleyiciler kullanıldığında bademcik iltihabınızdan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Hangi Hastalıklara Bakar? başlıklı makalemizde bulaşıcı hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları ve enfeksiyon hastalıkları hangi hastalıklara bakar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.