Bebeklerde İdrar Yolları Enfeksiyonu

1
45

çokça görülen bir sağlık sorunudur. enfeksiyonu daha çok bağırsakta yaşayan bakterilerin idrar yoluna bulaşması ve yukarıya doğru ilerleme göstermesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Yeni doğan bebeklerde ise idrar yollarında mevcut olan sıra dışı ve kan yoluyla ortaya çıkmaktadır.

Bebeklerin yaşlarının çok küçük olması, tanısının konulmasını oldukça güçleştirmektedir. Bebeklerin veya çocukların ateşli olması, huzursuzluk yaşamaları, kilo alamama durumlarının ortaya çıkması veya yavaş kilo alımlarının ortaya çıkması, idrarda renk ve koku değişikliği oluşması, ağlama ve karın ağrısı gibi belirtiler idrar yolu enfeksiyonunun varlığını düşündürmesi gereken durumlardır. İdrar yolu enfeksiyonunun mevcut olduğu durumlarda böbreklerde sorun oluşturmaması için en kısa sürede tedavinin gerçekleştirilmesi büyük bir önem taşımaktadır.

Bebeklerde İdrar Yolları Enfeksiyonu
Enfeksiyonu Nasıl Ortaya Çıkar?

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Ortaya Çıkar?

İdrar yolları bölümünde böbrekler ve üretranın üçte birlik olan alt kısmına kadar olan bölümü steril bir yapıdadır. Bu durumu sağlayan ve mevcut düzeni koruyan durum, idrarda mevcut olan asit ve serbest nitelikteki akış, boşaltımın normal süreçte gerçekleşmesi, sistemin kendisi ve vücudun kendisini savunma düzenidir. Bu düzen içerisinde yerini alan ortamların herhangi birinde ortaya çıkan anormallikler ve bozukluk durumları enfeksiyon oluşum sürecine hız kazandırmaktadır. İdrarın yapılmaması durumu da idrar yolun enfeksiyonuna neden olan etkenler arasında yerini almaktadır.

Yeni doğan bebeklerde görülen idrar yolları enfeksiyonları kız bebeklerde daha fazla görülmektedir. Bunun en önemli sebebi üretranın kısa olması durumudur. 1 ile 4 yaş arasındaki çocuklarda ise kız çocuklarında idrar yolu enfeksiyon görülme olasılığı erkek çocuklarına göre 1/5 oranında daha yüksektir. 4 yaşın üzerindeki çocuklarda ise bu hastalığın görülme oranı 1/10 oranında yükselme olduğu tespit edilmiştir. Mevcut olan oranın değişme nedenleri arasında idrar yapma bozuklukları, sonda takılması, yetersiz temizlik, kabızlık, tuvalet eğitimi gibi etkenler sayıla bilmektedir.

Erkek bebeklerde ortaya çıkan idrar yolu enfeksiyonları genellikle bakteri kökenli olarak ortaya çıkmaktadır. Erkek bebeklerde yapılan sünnet uygulaması idrar yolu enfeksiyon riskini çok düşürücü bir etki göstermektedir. Bazı çocuklarda ve bebeklerde ameliyat gerekliliği yaratan idrar yolu bozuklukları bulunmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonu olma yaşı küçüldükçe bebek ve çocuklarda reflü olma riskinde de artış görülür.

Bir önceki yazımız olan İdrar Yolları Enfeksiyonu Nedir? başlıklı makalemizde çocuklarda idrar yolları enfeksiyonu, idrar yolları enfeksiyonu belirtileri ve idrar yolları enfeksiyonu nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.