Bel soğukluğu (Gonore) nedir?

0
99

olarak bilinen cinsel yol ile bulaşan bir hastalıktır. Erkeklerde üretrit (idrar yolu iltihabi) kadınlarda servisit (rahim ağzı iltihabı) yapmaktadır.  Bel soğukluğuna sebep olan mikrop isimli bir bakteridir.

Bel soğukluğu (Gonore) nedir?
Bel soğukluğuna sebep olan mikrop Neisseria gonorrhoeae isimli bakteri

Bel soğukluğu ile frengi arasındaki farklar?

Bel soğukluğu ile frengi halk arasında oldukça karışan iki hastalıktır. Fakat birbirinden tamamen farklı dır. Bu hastalıklara sebep olan mikroplar farklıdır.

Bel soğukluğu belirtileri mikrop vücuda alındıktan hemen sonra ortaya çıkmayabilir bu süre 4 haftaya kadar uzayabilir. Bel soğukluğu idrar kanalından gelen irinli akıntı ile karakterizedir. İdrar yaparken yanma, halsizlik yorgunluk ateş kasık ağrısı gibi bulgular vermektedir.

Bel soğukluğu (Gonore) nedir?

Bel soğukluğunun olduğundan erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Gonore mikrobu kadın üreme organlarında tüplere kadar ulaşıp geri dönüşü olmayan hasarlar bırakabilir. Erkeklerde de genital organlara mikrop yayılarak kısırlığa neden olabilmektedir

Tedavisi bulunmaktadır. Bu mikroba uygun antibiyotik seçimi ile tedavi sağlanabilir.

Konjenital enfeksiyon yapar mı?

Bebeğe gebelik sırasında veya doğum kanalından geçebilir. Doğum öncesi tedavi şarttır. Bel soğukluğu bebekte körlüğe neden olabilir.

Bel soğukluğu (Gonore) nedir?
Bel soğukluğundan korunma için ne yapılmalıdır?

Bel soğukluğundan korunma için ne yapılmalıdır?

– Tek eşliliğe dikkat edilmeli

– Cinsel ilişki esnasında mutlaka lateks prezervatif kullanılmalı. (tamamen riski ortadan kaldırmaz)

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde İdrar Yolları Enfeksiyonu başlıklı makalemizde Bebeklerde idrar yolları, Bebeklerde İdrar yolu ve bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.