Besin zehirlenmesi

0
43

, gıdalar ile bulaşan mikroorganizmaların ya da toksinlerinin neden olduğu genellikle hafif seyreden bir durumdur.

Nadir olarak ciddi sonuçlar oluşturabilir. Bozulmuş bir çok yiyecek ve içecek kullanımı sonucu veya iyi temizlenmemiş gıdaların tüketimi veya kontamine suların kullanımı ile besin zehirlenmesi oluşabilir.

Besin zehirlenmesi belirtileri

Yaklaşık 1 saat içerisinde kendini gösterebileceği gibi 24-48 saat içerisinde belirti verebilir.

Besin zehirlenmesi bulantı, kusma, baş ağrısı ve ishal gibi belirtiler gösterir.

Hasta sıvı kaybı nedeni ile halsiz ve bitkindir. İleri yaş ve bebeklerde ishal ciddi sıvı kayıplarına neden olabileceğinden ölümle sonuçlanabilir.

İleri yaş ve bebeklerde sıvı takviyesi hızlı yapılmalıdır.

Besin zehirlenmesinde tedavi genellikle doktora gitmeden geriler. Fakat semptomlar ciddi olduğunda veya şikayetler gerilemediğinde mutlaka doktora başvurmak gerekmektedir.

Besin zehirlenmesi

Besin zehirlenmesinden korunma yolları

Besin zehirlenmesinden korunmada en etkili yöntem öncelikle yiyecek ve içeceklerin hazırlanırken steril bir ortamda hazırlanması, saklanması ve sunulmasıdır. Temizlik kuralları en önemli etkenler arasındadır.

Ayrıca besinler ile temas ettikten sonra el yıkama alışkanlığı da ciddi önem taşır. Yemeklerden önce ve sonra, ayrıca tuvalet sonrası eller temiz su ve sabunla çok iyi yıkanmalıdır. Açıkta bulunan ve özellikle durgun birikintilerden alınan sular içilmemeli ya da ancak uygun şekilde dezenfekte edildikten sonra içilmelidir. Özellikle açıkta satılan gıdalar kesinlikle tüketilmemelidir.

Besin zehirlenmelerinde halk arasında en bilinen yanlış ishal kesici ilaçlar ile ishali kesmektir, vücudun zararlı tokisini bağırsaktan atması için tepki olarak ishal olmasını harici bir ilaç ile ishali kesmek son derece yanlıştır, bu durum hastalığın seyrini uzatabileceği gibi ağrının şiddetini de arttırabilir.

Besin zehirlenmesi durumunda bol sıvı tüketilmeli, hafif besinler ile beslenilmeli ve haşlanmış sebzeler tüketilmelidir. Midenin dinlenmesi için önemli olan bu maddelere uymak hastalığın seyrini kolayca atlatmanızı sağlar.

Besin zehirlenmesi 4 günden fazla sürer, ishalde sarı veya sümük kıvamında bir yapı varsa, dışkıda kan bulunuyorsa tıbbi yardım alınmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Akut enfeksiyon nedir? başlıklı makalemizde Akut enfeksiyon, Akut enfeksiyon belirtileri ve Akut enfeksiyon nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.