Böbrek Enfeksiyonu Nedir? – Böbrek Enfeksiyonu Belirtileri

0
143

idrar yolunda görülen enfeksiyonun bir çeşidi olarak değerlendirilmektedir. Bunun nedeni ise bakteriler idrar yolundan ya da idrar torbasından böbreklere ulaşmaktadır. Bu şekilde böbrek enfeksiyonuna oluşmasına neden olmaktadır. Meydana gelen bu enfeksiyonlar zaman içerisinde tedavi edilmediği takdirde böbreklerin zarar görmesine ve kan zehirlenmesine neden olabilir. Genel anlamda bağırsak enfeksiyonu teşhisi konulan hastaların tedavisi hastane ortamında gerçekleşebilir ve antibiyotik ilaçlar kullanılarak tedavi yöntemi uygulanmaktadır. sağlık bakımından hayati bir öneme sahiptir. O yüzde içilen şeylere dikkat edilmelidir.

Böbrek enfeksiyonu belirtileri nelerdir?

  • Hastada yüksek ateşin görülmesi
  • Her zaman istenmeyen halsizlik oluşması
  • Kusmanın görülmesi
  • Belde şiddetli ağrı
  • Karın ve belden aşağında ağrının oluşması
  • Ani şekilde meydana gelen idrara çıkma isteği
  • Titremenin meydana gelmesi
  • İdrarda artışın gözlemlenmesi
  • İdrar yaparken ağrının ortaya çıkması

Böbrek Enfeksiyonu Nedir? - Böbrek Enfeksiyonu Belirtileri

Böbrek enfeksiyonun nedenleri nelerdir?

– İdrar yollarında tıkanma: İdrar akışının önünün kesen böbrek taşı, idrar sisteminde yapısal olmayan durumlar, erkeklerde büyüyen prostat bezi gibi idrar yapılırken mesanenin tam boşalmasını önüne geçen etkenlerde böbrek enfeksiyonu riskini de arttırmaktadır.

– Mesane çevresinde sinirlerde hasar oluşması: Omurilikte ya da sinirlerde meydana gelen hasarlar enfeksiyon durumunda zamanında fark edilmesinin engelleyerek böbreklerde meydana gelen enfeksiyonun ilerlemesine sebep olabilirler.

– Zayıflamış olan bağışıklık sistemi: Böbreklerde enfeksiyon gelişme riskinin arttıran etkenlerden biri olan şeker hastalığı ve HIV virüsü gibi bağışıklık sistemini zayıf düşüren etki oluşturan koşullardır. Organ nakillerinden sonra doku uyuşmazlığını engellemek için verilen değişik ilaçlar da benzer etkiye sahip olabilir.

– İdrar kateterin uzun süreli kullanılması: Üriner kateterler idrar torbasından idrarı boşatmak amacıyla kullanılan tüplerdir. Bazı cerrahi girişimler gereği ve teşhis testler sırasında ve sonrasında yerleştirilebilirler. Yatalak bazı hastalarda sürekli olarak kullanılması gerekebildiğinden böbrek enfeksiyonuna yol açma riski oluşmaktadır.

Böbrek enfeksiyonun tedavisinde kullanılan yöntemler nelerdir?

– Antibiyotik kullanımı: böbrek enfeksiyonu için kullanılan en etkili ve en yaygın yöntemler arasında yer almaktadır. Sağlık durumuna ve böbrek enfeksiyonuna neden olan bakteri türüne göre alınacak antibiyotik türü ve süresi belirlenmektedir. Alınan antibiyotikler kullanıldığı günden itibaren etki etmeye başlasa dahi doktorlar, bakterileri vücuttan tamamen vücuttan atıldığından emin olabilmeleri için kullanılan antibiyotiklerin tamamının tedavi sürecinde bitirilmesi gerektiğini tavsiye etmektedirler.

– Zeytin yağı kullanmak: Zeytinyağının safra kesesinden, karaciğerden ve böbreklerden toksinleri atma özelliği itibariyle evde uygulanabilecek en güzel yöntemlerden biridir. Ayrıca zeytinyağı ve limon kullanımı böbrek taşı oluşumun engellemede yardımcı olan özellikler arasında yer alır.

– Yeterli Miktarda Su Tüketimi: Yeterli miktarda su için her hasta ve hastalık için bulunmaz bir nimettir. Böbrek enfeksiyonu için su çok önemlidir. Günlük tüketilen su miktarını artırmak böbrekleri enfeksiyona sebebiyet veren bakterilerin ve toksin maddelerinin atılmasını yardımcı olacaktır.

– C vitamini almak: Bakterilerin oluşmasını ve gelişmesini engelleyen, idrarın asit oranını artırarak enfeksiyon oluşumun engellemektedir. Bu yüzden üzüm, portakal, yaban mersini gibi C vitamini açısından zengin olan meyveler tüketmek böbrek enfeksiyonu tedavisinde yardımcı olan ürünlerdir.

– Diyetinize dikkat etmek: Bakteri oluşumuna davetiye çıkaran glikoz ve şeker içeren ürünlerden kaçınmak gerekir. Açlık olduğunda kekler, baklavalar, tatlılar yemek yerine soya peyniri, alkol içmek yerine de kefir içilebilir.

Bir önceki yazımız olan Karaciğer biyopsisi nedir? - Karaciğer biyopsisi nasıl yapılır? başlıklı makalemizde iltihaplanma, karaciğer ve Karaciğer biyopsisi hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.