Böğür Ağrısı (Yan Ağrısı) Nedenleri Nelerdir?

0
473

Yan ağrısı bir çok nedene bağlı olabilir. Ağrının karakteri, süresi, ağrıya eşlik eden diğer bulgular ayırıcı tanı için oldukça önemlidir. Yan ağrısı olduğunda ilk akla gelen genellikle böbreklerdir. Bu çoğunlukla normaldir. Fakat böbreklerde oluşan ağrının nedenini bulmak gerekir. Böbrek taşına bağlı ağrı ise renal kolik denir. Bu yan ağrısı aynı zamanda enfeksiyona (pyelonefrit) bağlı olabilir. Renal kolik ile pyelonefrit ayırıcı tanısını iyi yapmak gerekir. Böbrek taşı ve enfeksiyonun birlikte olabileceği unutulmalıdır.

Renal kolikte ağrı oldukça şiddetlidir. Çok rahatsız edicidir, hasta yerinde duramaz. Taşın bulunduğu yer önemlidir. Taş idrar yolunu (üreter) tıkarsa böbrek şişer (hidronefroz) acil müdahale gerektiren bir durumdur. Ürolojik destek almak gerekir.

İdrar yolu enfeksiyonu sık yan ağrısı nedenlerindendir. Yan ağrısına eşlik eden başka semptomlar vardır. Ayırıcı tanıda yardımcıdır. Ateş, bulantı, kusma idrar yaparken yanma gibi şikayetler eşlik eder. Yapılan idrar analizlerinde enfeksiyonun görülmesi tanıyı doğrular

Yan ağrısı yapan nadir ama çok önemli bir diğer neden de aort anevrizmasıdır. Genelde sırt ağrısı yapar çok şiddetli bir ağrıdır. Ama yan ağrısı ile gelen hastada akılda tutulmaldır.

Yan ağrısı yapan diğer nedenler arasında böbrek infarktüsü (kanlanmanın bozulması), zatüre, pulmoner emboli , pömotoraks (akciğerin etrafının hava ile dolması), dalak rüptürü (patlaması), karaciğerle ilgili bir çok rahatsızlıklar, dış gebelik, over torsiyonu sayılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here