Brusella nedir? – Brusella belirtileri nerledir?

1
84

Brusella halk arasında hayvan hastalığı olarak bilinmektedir. Hasta olan hayvanlar ile temas ederek veya hayvanın et ve sütünü tüketmek ile bulaşabilir. Hayvanlarda düşük yapan bir hastalıktır. İnsanda düşük yapmaz. Bakteriyel bir hastalıktır.

nerledir?

Brusella mikrobu vücüda alındıktan sonra hastalık başlar ciddi ateş baş ağrısı halsizlik ve yaygın eklem ağrısı ile kendini gösterir. Ateş  genellikle üşüme titreme ile birlikte olur. Brusella  mikrobu kalp, beyin omurga gibi  birçok organa ulaşabilir. Kalp tutulumu ciddi bir komplikasyondur. Kalp tutulan hastalar ölümle sonuçlanabilir. Acilen tedavi gerektirir. Tedavisi daha uzundur. Beyin tutulumu ve omurga tutuluda olabilir. Bu durumda tedavi süresi ve şekli değişebilir.

Brusella nedir? - Brusella belirtileri nerledir?

?

Brusella hayvanlardan bulaşan bir hastalıktır. Bu hastalığa yakalanmış olan hayvanın sütünü çiğ olarak veya uygun şartlarda kaynatılmadan içilmesi ile bulaşır. Yine bu hayvanların etinin tüketilmesi ile bulaşabilir. Hasta hayvanların tükrük salya gibi sekresyonları ile temas edilmesi ile bulaşır. Sağlık çalışanlarına veterinerlere laboratuvar çalışanlarında  solumak ile nadir de olsa bulaşabilir.

Brusella tedavisi

Brusella tedavisi antibiyotiktir. Brusella hücre içi bir mikrop olduğundan tüm antibiyotikler etki etmez. Bu durum göz önünde bulundurularak antibiyotik seçimi yapılır. Tedavisi 6 haftadır. Fakat başka bir organ tutulumu varsa tedavi süresi uzatılır.

Brusella nedir? - Brusella belirtileri nerledir?

Brusella hastalığından nasıl korunur ?

Brusella hasta hayvanlardan bulaşan bir hastalıktır. Hasta olan hayvanlar ile temas ederken koruyucu önlemler alınmalıdır. Kaynatılmamış veya pastörize edilmemiş sütler tüketilmemelidir. Kaynatılmamış sütten yapılan peynir tüketilmemelidir veya uygun bir süre beklendikten sonra tüketilmelidir. Hasta hayvanların sekresyonları ile temas edilmemelidir.

Hayvanların sütünden etinden tükrük salya gibi sekresyonları ile temas etmekten kaçınılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Hangi Hastalıklara Bakar? başlıklı makalemizde bulaşıcı hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları ve enfeksiyon hastalıkları hangi hastalıklara bakar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.