Brusella Nedir? – Brusella Hastalığı ve Tedavisi

1
264

, hayvanlardan insana geçen genellikle hayvanın sütünden geçen,  bakterilerinin neden olduğu bir hastalıktır, Brusella hastalığına halk arasında da denilir.

keçi, sığır ve domuzlarda bulunan ve hayvana pek bir şey yapmayan mikrobun insana geçmesi sonucu oluşur. Kırsal yerlerde hayvancılıkla uğraşan kişilerde daha çok görülen Brusella hastalığının kuluçka süresi 30 günü bulabilir. Brusella hastalığı Asya, Hindistan, Güney Amerika gibi ülkelerde daha sık görülür.

Brusella Nedir? - Brusella Hastalığı ve Tedavisi

Halk arasında Brusella

Brusella bakterisinin geçmesi ile insana bulaşan Mal hastalığı (Brusella) mikrobu vücuttan tam anlamıyla temizlenmez. Hastalığın tedavisi olsa da sonrası için artık her an bakterinin tekrar vücutta hastalığı başlatabileceği bilinmelidir.

Brusella Nedir? - Brusella Hastalığı ve Tedavisi
Brusella’dan korunmak için;

Brusella’dan korunmak için;

genellikle çiğ süt veya yeterli kaynatılmamış sütten bulaşır. Hayvanın sütünde bulunan Brusella bakterisi, kaynatılan sütle yok olur. Bu sebeple en az 60 derece 15 dakika üstü sütü kaynatmak Brusella mikrobunu öldüreceği için, en güzel önlem kaynamış süt tüketilmeli ve yine bu sütten yapılmış peynir tüketilmelidir.

Brusella Nedir? - Brusella Hastalığı ve Tedavisi

Brusella mikrobu nasıl bulaşır

Brusella hastalığına genellikle hayvancılıkla uğraşan kişiler, veterinerler, çiğ süt tüketenler yakalanırlar. Ülkemizde Doğu Anadolu Bölgesinde sıklıkla karşılaşılan Brusella hastalığına yakalananların geneli çiğ sütten yapılmış peynir tüketilmesi sonucu bu hastalığa yakalanmıştır. Brusella hastalığı nadiren de olsa solunum yoluyla bulaşabilir, ahırda hayvancılıkla uğraşan kişilerin bu sebeple maske takmaları hastalığı önlemede önemli rol oynar.

Brusella Nedir? - Brusella Hastalığı ve Tedavisi

Brusella insandan insana geçer mi?

Brusella hastalığı insandan insana geçmez, yani ailesinde Brusella hastalığına yakalanmış birisinden geçmesi çok nadirdir. Sadece emziren annelerin bebeklerine emzirme sırasında geçirme ihtimali olduğundan bu tip durumlarda intaniye uzmanı ve çocuk hastalıkları uzmanı ile görüşülerek bu konuda ne yapılacağı danışılmalıdır.

Brusella mikrobunun vücutta belirtileri gösterme süresi yaklaşık 1 hafta ile 4 hafta arasında seyreder. Yani Brusella bakterisi vücuda bulaşmış ise bu sürede hastalık semptomları görülmeye başlanır.

Brusella hastalarının büyük bir çoğunluğunda kas iskelet sistemleri yorgun düşmüş ve halsizlik gözlenir. Yüksek ateş bulgusu tek başına yeterli olmasa da gece terlemeleri, iştahsızlık ve halsizlik uzun süreli görüldüğünde Brusella hastalığından şüphelenilebilir.

Brusella’nın aşısı var mıdır?

Brusella hastalığının bir aşısı yoktur ancak, hayvanların koruyucu aşı olmaları gerekir. Bu sayede hayvanda Brusella mikrobunun olmaması sağlanarak, insana geçmesi önlenebilir.

Brusella Nedir? - Brusella Hastalığı ve Tedavisi
Brusella Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Brusella Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Brusella hastalığına enfeksiyon hastalıkları uzmanı bakar, hastanın yaşı, kilosu ve genel durumuna göre dozajı belirlenen bakteri antibiyotikleri başlanır. Bazı Brusella hastalarında mikrobun antibiyotiğe karşı direnç gösterdiği gözlemlendiğinden, hangi antibiyotik kullanılacağı ile ilgili bilgi kişiden kişiye değişkenlik gösterir.

ne kadar sürer?

Brusella hastalığının tedavisi antibiyotik ile 2 haftadan, birkaç aya kadar sürebilir. Mikrobun direnci, hastanın durumu ve diğer değerlerine göre bu süre kısa ya da uzun olabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus şudur; Brusella hastalığının rahatsızlıkları kısa sürede iyileşse bile, bu hastalığın tedavisi en az bir buçuk aydır. Yani Brusella hastalığının 1,5 aydan daha kısa süreli bir tedavisi olamaz.

Brusella’nın kesin tedavisi, tedaviye erken başlandığında mümkündür. Günümüz antibiyotiklerine karşı direnç henüz çok olmadığından dolayı bu hastalığın tedavisi mümkündür. İlaçların düzenli kullanılmaması antibiyotikler karşı Brusella mikrobunun direnç göstermesini sağlayacağından dolayı bu hastalıkta en dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de ilaç tedavisini aksatmadan düzenli ilaçları kullanmaktır.

Benzer hastalıklar : Şarbon nedir? – Şarbon belirtileri nelerdir?

Bir önceki yazımız olan Hepatit B Hastaları Askerlik Yapar Mı? başlıklı makalemizde Askerlik yapar mı ve Hepatit B hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.