Çiçek hastalığı nedir – nasıl bulaşır- belirtileri nelerdir?

0
230

Çiçek hastalığı nedir?

Çiçek (variola) hastalığı bulaşıcı döküntüler ile seyreden virüslerin sebep olduğu bir hastalıktır. Oldukça bulaşıcıdır.

Çiçek hastalığı nasıl bulaşır?

Virüs damlacık yolu ile bulaşır. Hasta olan kişi ile karşılıklı konuşmak, tükrük, salya gibi sekresyonları ile temas etmek, hasta olan kişi ile aynı ortamda bulunmak ile bulaşır.

nelerdir?

Çiçek hastalığı virüs ile temas ettikten hemen döküntüler başlamaz. 10-12 günlük bir kuluçka dönemi vardır. Bu süre sonunda ateş baş ağrısı halsizlik gibi belirtiler ortaya çıkar sonrasında da tipk döküntüsü başlar. Döküntü öncelikle yüz bölgesinden başlar ve yayılır. Kırmızı kabarcıklar şeklinde başlar ve sonrasında içi irin dolu kabarcıklar haline alır. Çok kaşıntılıdır. Döküntüler 3-4 hafta içerisinde kabuk bağlayarak iyileşirler.

Çiçek hastalığı nedir - nasıl bulaşır- belirtileri nelerdir?
Çiçek hastalığı belirtileri nelerdir?

Çiçek Hastalığından Korunmak için ne yapılmalıdır?

Hasta olan kişiden uzak durulmalıdır. Hasta kişi izole edilmelidir. Temas eden bireyler var ise hemen aşılanmalıdır. Hastalık döküntüler tamamen kuruyana kadar bulaştırıcı kabul edilir. Çiçek aşısı canlı virüs aşıdır. Çiçek hastalığı günümüzde tamamen ortadan kaldırılmıştır. 1980 yılından itibaren Dünya Sağlık Örgütü tüm dünyada eradike olduğunu bildirmişlerdir

Bir önceki yazımız olan Zona hastalığı nedir? Zona belirtileri ve tedavisi başlıklı makalemizde B vitamini, gece yanığı ve Zona belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.