Çiçek hastalığının tarihi

Çiçek hastalığı insanlara vermiş olduğu dehşetten dolayı tarihin ilk tanınan hastalıklarından bir tanesidir.

1
519

insanlara vermiş olduğu dehşetten dolayı tarihin ilk tanınan hastalıklarından bir tanesidir.

M.Ö. Yedinci yüzyıldan beri bilinen Çiçek Hastalığı Çin ve Hindistan’ın yanı sıra Orta Afrika’da zenciler arasında yaygın olarak bilinmektedir. Mısır’da mumyalarda çiçek izlerinin olması, çiçek hastalığının o dönemden beri görüldüğünü düşündürtmektedir.

Çiçek, her yaş ve her cinste görülebilecek, yüzde izler bırakan ateşli ağır bir hastalıktır. Çiçek hastalığı bulaşıcıdır. Çocuklarda daha sık görünür. Variola major ve Variola minor olmak üzere iki türdür ve Variola major türünde ölüm oranı daha yüksektir.

Çiçek hastalığının tarihi

Çiçek hastalığı ‘nın tarihi

Çiçek hastalığından korunmak için 11. Yüzyılda Eski Hint ve Çin’de çiçek hastalığı geçiren çocukların yanına sağlam çocuklar koyularak veya çocukların burnuna çiçekli hastalardan alınmış cerahatli kabukları toz haline getirip buruna üfleyerek aşı yöntemi uygulanmıştır. Bu yöntem zamanla Asya’da diğer bölgelere de ulaşmış ve yaygınlaşmıştır. Anadolu’ya kadar gelen Çiçek aşılama yöntemi, 1721 yılında Lady Montague İstanbul’da çocuklarını aşılatmış ve bu yöntemi İngiltere’ye bildirmiştir.

Dünya Sağlık Örgütü 1967 yılında çiçek hastalığının dünya üzerinden silmek için bir eradikasyon programı başlatmıştır. Yoğun çaba ve çalışmaların sonucunda son olgu 1979 yılında Somali’de görülmüştür. Dünya Sağlık Örgütü 1980 yılında dünya genelinde eradika* edildiğini açıklamıştır.; ancak günümüzde biyolojik silah olarak kullanılabilme potansiyelinin olduğu hala gündemdedir.


Eradika : bir mikroorganizmeyı veya vucuda yabancı bir saldırganı vucuddan atmak, vucutta iken öldürüp yok etmek, bir şekilde vucud içindeki varlığına son vermek.

Bir önceki yazımız olan Tüberküloz hastalığının dünü ve bugünü başlıklı makalemizde tüberküloz, tüberküloz geçmişi ve tüberküloz hastalığı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.