Çocuklarda Septik Artrit (Eklem Enfeksiyonu) nedir? Neden olur?

0
118

, durumudur. Acil tedavi edilmesi gerekir. Tedavi edilmediği durumda sekel bırakır. Septik artrit her yaş grubunda görülen bir enfeksiyondur. En sık etkeni staphyloccus aureus denilen bir bakteridir. Septik artit en çok diz ekleminde olmakla birlikte bir çok eklemde olabilir.

artrit belirtileri nelerdir?

İlk başvuru genellikle eklem ağrısıdır. Hastada artrit gelişen eklemde hareket kısıtlılığı, eklem çevresinde şişlik kızarıklık ısı artışı oluşur. Hastaya ateş eşlik edebilir.

Çocuklarda Septik Artrit (Eklem Enfeksiyonu) nedir? Neden olur?

Çocuklarda septik artrit neden olur?

yayılım, vücudun herhangi bir bölgesinde bulunan enfeksiyon kan yolu ile gelerek eklemi tutması ile olur.

Komşuluk yolu ile yayılım, eklemin yakınında bir dokuda bulunan enfeksiyon doğrudan ekleme yayılır.

Travma sonrası eklemde artrit gelişebilir.

Cerrahi müdahale sonrası oluşan yaralardan artrit gelişebilir.

Bağışıklığı baskılanmış çocuklarda artrit gelişebilir.

Çocuklarda Septik Artrit (Eklem Enfeksiyonu) nedir? Neden olur?

Çocuklarda septik nasıl koyulur?

Eklemde şişkik kızarıklık ısı artışı hareket kısıtlılığı gibi şikayetlerle başvuran çocuklarda kan tetkikleri yapılır. yükselmiştir. Kan sayımı yapılır, lökositoz mevcuttur. Görüntüleme yöntemlerine başvurulur. Direk grafi, ultrasonografi, MRG yapılabilir. Septik artrit gelişen eklemden ponksiyon (eklem içinden sıvı almak) yapılır. Alınan eklem içi sıvı incelenir. Kültür ve gram boyama yapılır. Eklem sıvısından hücre sayımı yapılır. Enfeksiyon ile uyumu bulgular görülmesi ile tanı konur.

Çocuklarda septik artrit tedavisi

Erken tanı ve tedavi hastada sekelsiz iyileşmesi açısından çok önemlidir. Antibiyotik başlanır. Eklem içerisindeki enfeksiyon drenajı yapılır. Eklem hareketlerinde problem yaşamamak için erken dönemde hareketlere başlanır.

Bir önceki yazımız olan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Hangi Hastalıklara Bakar? başlıklı makalemizde bulaşıcı hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları ve enfeksiyon hastalıkları hangi hastalıklara bakar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.