CRP Nedir? – CRP hangi durumlarda yükselir?

5
358

CRP (c-reaktif protein ) karaciğer hücrelerinden sentezlenen vücudun iltihabi  durumlarında artabilen bir proteindir. Kan tahlilinde CRP değerlerinin normalin üstünde yüksek olması, vücutta iltihap olduğunu gösterir, ancak CRP testi ile enfeksiyonun nerede olduğu belli olmaz.

CRP’nin normal aralığı laboratuardan laboratuara değişkenlik gösterebilir. Normal aralığı 0-5 miligram/litre’dir. CRP iltihabi durumlar dışında vücutta gelişen başka durumlarda da yükselebilir.

CRP hangi durumlarda yükselir?

– Enfeksiyon hastalıkları,

– Tüberküloz

– Bruselloz

– Kalp kapak enfeksiyonları

– Kemik eklem enfeksiyonları  (kronik osteomiyelitte yükselmeyebilir)

– Enfeksiyon dışı nedenlerle de yüksek çıkabilir

– ltihaplı romatizmalar

– Kanser hastalıkları

– Travmalar

– Kalp hastalıkları

CRP yüksekliği tedavi edilmez CRP yüksekliğine neden olan durumu bulduktan sonra altta yatan bu hastalığı tedavi etmek gerekir.

5 YORUMLAR

  1. […] Kanda görülen enfeksiyonlar genellikle, Virüsler, Bakteriler ve Mikroorganizmalardan oluşur. Kanda enfeksiyon genellikle basit bir hastalık halinde olduğunda tedaviye ihtiyaç duymadan vücudun durumu toparlaması durumu söz konusudur ancak enfeksiyon miktarı arttığında bazı tahliller yapmak ve enfeksiyonun artışını saptamak gerekir. Kan tahlilleri ile belirlene bu durumunda genellikle CRP değeri yüksek çıkar. ( CRP Nedir? – CRP hangi durumlarda yükselir? ) […]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here