Diyabetik Ayak Enfeksiyonları

1
96

Enfeksiyonları, diyabetli hastalarda oluşan ayak yaralarına verilen isimdir, diyabetik ayak enfeksiyonları tedavi maliyeti yüksek önemli bir enfeksiyondur. Yine diyabetik ayak enfeksiyonu sık görülen ve çoğu zaman hastanede tedavi edilmesi gereken bir sağlık problemidir.

Diyabetik ayak enfeksiyonları; praonişi, selülit, miyozit, apse, nekrotizan fasiyit, septik artrit ve osteomiyelit şeklinde gelişebilirler.

Diyabetik Ayak Enfeksiyonları

Diyabet hastalarını ayak yaralarında korumak için yapılması gerekenler

Diyabet hastalarını ayak yaraları ve enfeksiyonlarından korumak için yapılması gereken en önemli şey;

Düzenli kontrol yaptırmak ve kan şekeri kontrolünü sağlamaktır.

Diyabet hastaları çıplak ayakla dolaştırılmamalı, ev için ayaklarını korumak için terlik kullanmalıdır.

Dışarıda rahatsız edici olmayan, yumuşak ayakkabılar tercih etmelilerdir.

Ayaklarını günde en az iki kere ılık suyla yıkamalıdır, mantar oluşmaması için yumuşak havlu ile ayak parmaklarının araları da dahil olmak üzere çok iyi kurutulmalıdır.

Özellikle kış aylarında ayakları üşüyen diyabet hastaları, ayaklarını herhangi bir ısıtıcı veya sıcak bir cisme yaslamamalı veya yaklaştırmamalıdır.

Görme engelli olan diyabetler ayak bakımı konusunda bilinçlendirilmelidir.

Diyabetler kesinlikle sigara içmemelidirler.

Diyabetik Ayak Enfeksiyonları

Diyabetik Ayak yarası oluştuğunda ne yapılması gerekir?

Diyabet hastalarının büyük bir çoğunluğunda oluşan ayak yaralarının ilk erken evresi için hastalar, düzenli olarak göz kontrolü ile ayaklarını kontrol etmeli ve durumun ciddiyeti ile basit bir kızarıklık veya şişlik belirtisinde bile hekime giderek doğru tedavi uygulanmasını sağlamalıdırlar.

Diyabet hastalarının ayakları ile ilgili kuruluk, mantar, nasır, ayaklarda üşüme ve his azalması gibi şikayetlerinden herhangi bir olduğunda tehlike altında olabileceği ihtimaline karşı hızlı bir şekilde tedaviye başlanılmalıdır.

Diyabetik Ayak Enfeksiyonları

Diyabetik ayak tedavisinde gelişen yaraların altında yatan neden araştırılmalı ve tespit edilen nedene göre tedavi şekillendirilmelidir. Diyabetik ayak hastalarının iyileşmleyen yaralarının altında damar darlık veya damar tıkanıklığı nedeni de yer alabilmektedir, böyle bir durumda öncelikle olarak damarların değerlendirilmesi ve tıkanıklığın giderilmesi gerekmektedir.

Diyabetik ayak tedavisinde klinik olarak enfekte edilmemiş yaralar için antibiyotik tedavisi başlanmaz. Enfeksiyon bulguları olmayan ülserlerden yapılan mikrobiyolojik incelemeler genellikle kolonizasyonu göstermektedir. Tüm enfekte yaralarda antibiyoterapi, mutlaka uygulanmalıdır. Antimikrobiyal tedavi, cerrahi debridman, drenaj, yara bakımı gibi diğer tedavi yöntemleri ile kombine edilmedikçe yetersiz kalır. Kesin tedavi rejimi, kültür/antibiyogram sonuçlarının elde edilmesine ve hastanaın ampirik tedaviye verdiği yanıta göre şekillenmelidir. Ampirik antibiyotik seçimi enfeksiyonun ciddiyeti ve olası etken temel alınarak yapılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Hangi Hastalıklara Bakar? başlıklı makalemizde bulaşıcı hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları ve enfeksiyon hastalıkları hangi hastalıklara bakar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.