Enfeksiyon hastalıklarında yapılan kan tahlilleri nelerdir?

0
4566

Enfeksiyon hastalıklarında kanda bazı değerlerde artış olur. Bu değerler bize yol gösterir. Ama kan tahlilleri tek başına değerlendirilmez hasta mutlaka muayene edilmelidir. Muayene ile birlikte kan tahlilleri anlam kazanır.

Enfeksiyon hastalıklarında artan değerlerden birisi lökosit (WBC) sayısıdır. Bu değer enfeksiyona bağlı olarak yükselir kemik iliğinde üretilir. Bazı enfeksiyonlarda ise lökosit değeri normalin altına düşebilir.

Enfeksiyon durumunda artan bir değerde CRP’dir. CRP karaciğerde sentezlenen vücudun iltihabi durumlarında yükselen bir proteindir. CRP sadece enfeksiyonlarda yükselmez enfeksiyon dışı (romatolojik nedenler, kanserler..) nedenlerle de yükselebilir. O yüzden tek başına değerlendirilmemelidir.

Sedimantasyon, enfeksiyon varlığı gösteren bir diğer değerdir. Ölçümü oldukça kolay ve çok değerli bir yöntemdir.  Sadece enfeksiyonlarda yükselmez kanserlerde romatolojık hastalıklarda yükselebilir.

Özellikle romatolojık hastalıklarda oldukça yükselir bazı enfeksiyonlarda  (tüberküloz , kalazar..) ve kanserlerde 100’ün üzerine çıkabilir.

Enfeksiyon hastalıklarında yapılan kan tahlilleri nelerdir?

Prokalsitonin enfeksiyonlarda özellikle sepsiste (kanda mikrop bulunması) yükselir ve oldukça duyarlıdır. Bakteriyel enfeksiyonlarda yükselir. Çok hassas bir değerdir. Bakteri enfeksiyonu virüs enfeksiyonu ayrımında kullanılabilir.

Fakat unutulmamalıdır ki öncelikle anamnez alınmalı tüm şikayetler dinlenmeli, sonrasında muayene mutlaka yapılmalıdır. Muayene sonucuna göre tetkik istenmeli ve muayene ile birlikte değerlendirilmelidir. Yapılan birinci basamak tetkiklerden sonra geniş tetkik edilmelidir. Hemen tüm tahliller istenmemelidir.

Bir önceki yazımız olan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Hangi Hastalıklara Bakar? başlıklı makalemizde bulaşıcı hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları ve enfeksiyon hastalıkları hangi hastalıklara bakar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.