Enfeksiyonu olan bir hasta nasıl klinik belirti gösterir?

0
57

Enfeksiyon hastalıkları toplumda sık görülen bir durumdur.

Dünyada bir çok bakteri, virüs, mantar ve parazitler enfeksiyona neden olabilmektedir.

Enfeksiyonun belirtileri hangi mikrorganizmanın neden olduğuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Genel olarak bakıldığında enfeksiyonun en önemli belirtisi ateştir. Ateş bir alarm semptomudur.

Enfeksiyonu olan bir hasta nasıl klinik belirti gösterir?

Ateşinde çeşitleri vardır. Bu hekim için önemlidir. Ateşin günün hangi saatinde olduğu, günde kaç kez  olduğu, üşüme titreme eşlik edip etmediği, ateş sonrası döküntü oluşması gibi ateşin nasıl olduğu enfeksiyonun türü hakkında bilgi verebilmektedir.

Ateş dışında halsizlik, iştahsızlık, yaygın vücut ağrıları, kırgınlık enfeksiyon belirtileri olabilir. Enfeksiyonun bunlar dışında bir çok belirtisi vardır fakat bu belirtiler enfeksiyonun hangi sistemi tuttuğu ile ilgili değişkenlik gösterir ve hekimi enfeksiyonun nerede olduğuna yönlendirir. Örneğin bağırsaklarda olan bir enfeksiyona ateş, bulantı, kusma, ishal eşlik edebilirken solunum yollarında olan bir enfeksiyonda ateş, öksürük, balgam, yan ağrısı, burun akıntısı eşlik edebilmektedir.

Enfeksiyonu olan bir hasta nasıl klinik belirti gösterir?

İdrar yollarında olan bir enfeksiyonu ateş, bulantı, kusma, idrar yaparken yanma, yan ağrısı, kasık ağrısı gibi belirtiler olabilmektedir.

Hastadan alınan anemnez hekimi, enfeksiyonun hangi sistemi tuttuğuna yönlendirmektedir buna görede hekim  isteyeceği tahlil ve tetkikleri belirleyecektir.

Bir önceki yazımız olan Enfeksiyonun kandaki belirtileri nelerdir? başlıklı makalemizde CRP, kan kültürleri ve kan tahlili hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.