Folikülit (Kıl Kökü İltihabı) nedir?

0
281

, kıl köklerinin sıklıkla bakteriyel kaynaklı enfeksiyonlarıdır. Normalde deri üzerine bulunan mikroorganizmalar kıl diplerine inerek enfeksiyon oluştururlar. Folikülit genellikle sistemik enfeksiyon yapmaz. Lokal olarak o bölgede kızarıklık, ağrı, hassasiyet, içi püy (iltihap) dolu kabarcıklar yapar. Kendiliğinden drene olarak iyileşebilir. Hafif seyirli olurlar her durumda doktora başvurmak gerekmez.  Kendiliğinden iyileşir. Folikülit büyür sayısı artar ise doktora başvurmak gerekebilir.

Folikülit (Kıl Kökü İltihabı) nedir?

Folikülit (kıl kökü iltihabı) neden olur?

Folikülit kıl köklerine bakterilerin, mantarların inmesi ile oluşan iltihabi bir durumdur.  Diyabet hastalığı, uzun süre kortikosteroid kullanımı, immünsüpresif hastalıklar, derinin uzun süre kapalı havasız kalması, toplu olarak kullanılan havuzlar sebep olabilir.

Folikülit (kıl kökü iltihabı) tedavisi

Folikülit sıklıkla kendiliğinden iyileşen bir iltihaptır.  Önemli olan travmatize edilmemesidir. Kaşımak ciltte iz bıraktırabilir. Ciddi seyirli bir folikülit halinde cilt doktorlarından yardım alınabilir. Antibiyotik tedavisi kullanılabilir.

Bir önceki yazımız olan Protez Enfeksiyonu Nedir? - Protez Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizde Protez enfeksiyonu, Protez enfeksiyonu belirtileri ve Protez enfeksiyonu nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.