Fournier Gangreni nedir?

0
124

Fournier gangreni, daha çok erkek genital bölgesini tutan bir çok mikroorganizmanın birlikte neden olduğu gangrendir. Ciddive hızlı ilerleyen bir enfeksiyondur. Acil cerrahi müdahale gerektirir.

Travma sonrası veya ufak yaralanmalar sonrasında genital bölgede mikroorganzimaların hasralı bölgelerden girerek gangrene yol açması ile oluşur. Sıklıkla polimikrobiyaldir ve aerob ve anaerob bakterilerden oluşur (Bacteroides, Clostridium, enerobacter vb.). Diyabet, alkol kullanımı bağışıklığı baskılayan başka bir hastalık olması hastalığın seyrini kötüleştirir.

Tedavisi acil cerrahi müdahale ve hızlı bir şekilde geniş spektrumlu antibiyotikler başlanmalıdır. Cerrahi olarak yara yeri temizlenmeli ölü dokular uzaklaştırılmalıdır. Hızlı müdahale gerektirir. Bazı durumlarda gangren yayılırsa bacak kaybı gibi ciddi sonuçlar doğurabilir.

Ölümle sonuçlanabilir.

Bir önceki yazımız olan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Hangi Hastalıklara Bakar? başlıklı makalemizde bulaşıcı hastalıklar, hastalıkları ve hastalıkları hangi hastalıklara bakar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.