Frengi (Sifiliz) hastalığı nedir – Frengi belirtileri

1
285

hastalığı, diğer adıyla sifiliz hastalığı cinsel yolla bulaşan tedavi edilmediğinde ciddi sonuçlar oluşturabilen bir hastalıktır. Sifilize reponema Pallidum (T. Pallidum) bakterisi neden olmaktadır.  Mikroorganizma vücuda alındıktan sonra farklı belirtilerin oluştuğu evreleri vardır.

Frengi (Sifiliz) hastalığı nedir - Frengi belirtileri
Frengi hastalığının evreleri

Frengi hastalığının evreleri

Brincil evre

Frengi mikrobunu aldıktan kısa bir süre sonra ortaya çıkan belirtilerdir. Hastalığın ilk aşamasında klasik olarak şankr denilen çıban/yara gelişir. Genital bölgede veya ağız içerisinde gelişebilir. Bu evrede şankr küçük ağrısız ama oldukça bulaştırıcıdır. Mikrop vücuda alındıktan sonra 2-3 hafta içerisinde gelişir. Yara 2 hafta ile 90-100 gün arasında kalabilir.

İkinci evre

Enfeksiyon oluştuktan 6-8 hafta sonrasında oluşur. Bu dönmede özellikle kollarda bacaklarda olan kırmız kaşıntılı döküntüler oluşur.  Kadın ve erkeklerin dış genital organlarında beyaz lekeler olur bunlara kondiloma latum denir.

Latent evre

Bu evre gizli evredir. Enfeksiyon oluştuktan sonra mikrop sessiz kalır hiçbir belirti ve bulgu vermez sifiliz testleri pozitif çıkar.

Üçüncü evre:

Frengi (Sifiliz) hastalığı nedir - Frengi belirtileri
Frengi hastalığının evreleri nelerdir?

Bu dönem yaklaşık 1 yıl sonrası ile 50 yıl sonrasında da oluşabilir. Frenginin bu dönemindeki karakterisitk lezyonu gom’dur. Gomlar kılcal damarlarda meydana gelen hasar nedeni ile oluşan yumuşak şişliklerdir, frengi kabarcığı denir.

Frengi (Sifiliz) hastalığı nedir - Frengi belirtileri
Frenginin belirtileri nelerdir?

Frenginin belirtileri nelerdir?

  1. Şankr , küçük ağrısız çıbanlar
  2. Cilt döküntüleri,
  3. Deri lezyonları,
  4. Saç dökülmesi
  5. Halsizlik, yorgunluk baş ağrısı

Frengi Tanısı Nasıl Konulur?

Frengi ile HIV/AIDS ‘in ilşkisi varmıdır?

Frengi bulaşan bir hastada HIV olasılığı artmıştır. Frengi cinsel yol ile bulaşan bir hastalık olduğundan sifiliz (frengi) mikrobu bulaşma esnasında HIV ‘de bulaşabilir. Aynı zamanda frengi de oluşan yaralardan HIV ile temas esnasında bulaş kolaylaşır

HIV/AIDS hastalığı olanlarda da sifiliz belirti ve bulguları normal insanlardan farklı seyredebileceği unutulmamalıdır

 

Konjenital ?

Konjenital frengi (sifiliz) gebelik esnasında sifilizin tespit edilmesidir. Tanının erken konması bebeğin etkilenmemesi ve tedavi edilebilmesi açısından önemlidir. Doğan bebeklerin yarıdan fazlasında siflizden etkilenme olmayabilir. Etkilenen bebeklerde karaciğerde büyüme ateş beyinde etkilenme, kılıç kaval eklemi gibi belirtiler olmaktadır.

Frengi hastalığında kullanılan testler nelerdir?

VDRL, RPR, Neson testi, FTA-ABS, FTA, TPHA

Bu testler içerisinde en güvenilir olanı FTA-ABS ve TPHA testidir.

Frenginin (Sifilizin) tedavisi nedir?

Frengi hastalığının tedavisi için antibiyotik kullanımı gerektirir. Erken dönemde tespit edilen frengi genellikle tamamen iyileşir. Tedavide genellikle penisilin kullanılır. Penisilin gebelikte kullanılabilmektedir.

Penisilin alerjisi olanlarda başka alternatif antibiyotik tedavileri kullanılabilir

Frengiden korunma yolları nelerdir?

Frengi cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Çok eşlilikten kaçınmak gerekir. Prezevatif kullanımı riski oldukça azaltmaktadır fakat tam olarak engellememektedir.

Bir önceki yazımız olan Ameliyat Sonrası Enfeksiyon başlıklı makalemizde Ameliyat, Ameliyat Enfeksiyonu ve Ameliyat Enfeksiyonu Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.