Gebelikte Bademcik Şişmesi

1
54

Gebelikte bademcik sorunu yaşamak oldukça sıkıntılı bir süreci ortaya çıkarır. Gebelik dönemi bir kadın için en önemli ve dikkat edilmesi gereken süreçlerden biridir. Gebelik sürecinde diğer dönemlere göre bağışıklık sistemi daha zayıf ve hassas bir yapıya sahiptir. Bağışıklık sisteminin hassas ve zayıf olduğu bir süreçte gebe kadınlar için nezle ve grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskinde artış ortaya çıkar.

Virüslerden kaynaklanan nezle ve grip gibi hastalık süreçlerinde sorunu ortaya çıkabilmektedir. gebelerde çok sık görülen bir hastalık değildir ancak gebelikte bademcik bademcik şişmesi sıkıntı veren bir sorun olarak zaman zaman ortaya çıkabilmektedir. Üst solunum yolu ile bağı olarak gelişen sağlık sorunlarında vücutta ateş yükselmelerine neden olan son derece şiddetli semptomlar ile beliren boğaz şişkinliğinin tedavi sürecinde bazı aşamalar esnasında enjeksiyona ihtiyaç duyula bilmektedir. Bademciklerde ortaya çıkan apse sebebiyle kimi zaman cerrahi müdahalelere yönelim ihtiyacı ortaya çıkabilmektedir.

Gebelik süreci içerisinde ortaya çıkan boğaz ağrısı ve bademcik şişmesi sorununu hafifletmek amacıyla kimi doğal tedavi yöntemlerine başvurmak yararlı olabilmektedir. Bunun sebebi bu dönem içerisinde ilaç takviyesi ve kimi zaman bitkisel karışımların kullanımı tavsiye edilmektedir. Ancak gebelik sürecinde yaşanan sağlık sorunları esnasında kesinlikle doktor önerisi olmadan ilaç alımı gerçekleştirilmemelidir. Sadece ağrı ile sınırlı kalmayan bademcik şişmesi rahatsızlıklarında çeşitli önlemlere rağmen mevcut sıkıntılar geçmiyor ise kesinlikle bir doktora başvurulmalıdır.

Gebelikte Bademcik Şişmesi

Gebelik Sürecinde Ortaya Çıkan Bademcik Şişmelerinde Yapılabilecekler Nelerdir?

Bademcik şişmesi sorunlarının verdiği rahatsızlığı hafifletmek için sıcak çay içilebilir. Zencefil çayı bal ve limon ile tatlandırılarak tüketildiğinde rahatlatıcı bir etki sağlar. Normal içme suyuna tuz eklenerek gargara yapılması bademciklerin verdiği rahatsızlığı hafifletecektir. Antibiyotik özelliği bulunan bir diş sarımsağı çiğneyerek yutmak oldukça yararlı olacaktır. Gebelik döneminde bademcik sorunu yaşayanlar için Nar kabuğu iyi gelir. Nar kabuğunu rendeleyip çay olarak tüketmek mümkündür.

Bol miktarlarda tavuk çorbası tüketmek oldukça yararlı olacaktır. Hardal tohumu kullanarak hazırlanan gargara da gebelik döneminde bademcik sorunları için ideal tedavi yöntemleri arasındadır. Hardal tohumunu ezerek içine 1 yemek kaşığı miktarı limon suyu ve yarım yemek kaşığı miktarı bal ilave edilir. Sonra içine tuz ve su ilave edildikten sonra kaynatılarak hazırlanan hardal tohumu karışımı gargara ılık olarak kullanılır.

Bir önceki yazımız olan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Hangi Hastalıklara Bakar? başlıklı makalemizde bulaşıcı hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları ve enfeksiyon hastalıkları hangi hastalıklara bakar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.