Gebelikte Gribal Enfeksiyon

1
40

Gebelikte Gribal enfeksiyon, yalnız başına risk ortaya çıkarmaz. Fakat gebe bir kadının gribe yakalanması halinde komplikasyon görülme riski daha fazladır. Aynı yaş gurubunda bulunan kadınlar kıyaslandığında gebe olanların grip sebebiyle hastaneye yatırılıp tedavi uygulanması durumu hamile olmayan kadınlara kıyasla daha fazladır. Gebelik durumu kişinin bağışıklık sistemi başta olmak üzere ve solunum yolu, dolaşım sistemi üzerinde değişikliklere sebep olarak komplikasyonlar bakımından daha yüksek risk altına girmelerine sebep olabilmektedir.

Genel olarak Kasım ve Nisan ayları arasındaki süreç grip hastalığının sık görüldüğü dönemi oluşturur. Grip hastalığının en sık görüldüğü dönem ise Aralık ayı ile Mart ayını kapsayan süreçlerdir. Grip salgını başladığı zaman ilk üç hafta en etkili olduğu süreçtir. Grip hastalığına yakalanmış olan kişi sayısı sonraki 3. ila 4. hafta da yavaşça azalmaya başlar. Grip aşısı yaptırmak için en uygun zaman ise Ekim ve Kasım ayı ortasına kadar olan süreçtir. Gebelik ve emzirme sürecinde Grip aşısı yaptırmak güvenli olarak kabul görmektedir. Grip aşısı yaptırmak Grip hastalığına yakalanmaya neden olmamaktadır. Grip aşısının yapılmasından sonraki ilk iki hafta içerisinde ortaya çıkan üst solunum yolu enfeksiyonları tamamıyla tesadüf sonucu ortaya çıkmaktadır. aşısı ve ve emzirme döneminde grip aşısı güvenli olarak kabul edilir.

Gebelikte Gribal Enfeksiyon
Gribal Enfeksiyon Tedavi Süreci

Gebelikte Gribal Enfeksiyonun Tedavi Süreci

Hiç bir uygulama veya ilaç kullanımı Gribal enfeksiyon sürecini kısaltıcı bir etki göstermez. Fakat gribal etkilerin daha hafif ve rahatsızlık verici olacak şekilde sürecin atlatılmasına yardımcı niteliklere sahip destek tedavileri uygulamak son derece yararlı olacaktır.

Virüsler üzerinde hiç bir etkisi olmayan antibiyotikleri herhangi bir bakteriyel kökenli enfeksiyon olmaması durumunda kullanmamak gerekir. Tedavi uygulanmasından çok hastalığa yakalanmamak çok daha önemli bir konudur. Bu sebepten ötürü salgınların yaşandığı süreçlerde kapalı mekânlarda uzun süre kalmamaya özen göstermek ve sık sık elleri yıkamak oldukça yararlı bir önlem olacaktır.

Gribal hastalıkların yaşandığı dönemde en etkili destek tedavi bol bol dinlenmek olacaktır. Bu durumda mümkün ise yatarak dinlenmek çok yararlı olacaktır. Hastalık döneminde yatarken başı yüksekte tutmak, geniz akıntısının neden olabileceği rahatsızlığı azaltıcı olacaktır. Hastanın dinlenmekte olduğu yerin sık sık havalandırılması ve uygun sıcaklıkta tutulması faydalı olacaktır. Hastanın bulunduğu odada nemin sağlanması gerekir. Hastalık sürecinde bol sıvı alımına özen gösterilmelidir.

Bu süreçte beslenmeye çok özen gösterilmeli, iştahsızlık durumlarında karbonhidrat yönünden zengin besinlere yönelmek faydalı olacaktır. Burun tıkanıklıklarında tuzlu su ya da okyanus suyu uygulaması kullanmak faydalı olacaktır. Eğer gribal enfeksiyonlarının risk teşkil oluşturduğu gurupta iseniz,38,5 derecenin üzerinde ateş varsa ve bir kaç gün içinde düşmezse, göğüs ağrısı, soluk alıp verme güçlüğü, şiddetli kulak ağrısı ve akıntısı mevcut ise, kızarıklık ve döküntü, ense sertliği gibi çeşitli şikâyetler varsa doktora başvurmak gerekir.

Bir önceki yazımız olan HPV nedir? HPV'den korunma yolları başlıklı makalemizde HPV aşısı, HPV belirtileri ve HPV korunma yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.