Geçmeyen boğaz ağrısı

0
990

Sürekli devam eden ihmal edildiğinde tehlikeli olabilir. geçmiyorsa ve sürekli boğazınız ağrıyorsa bu boğaz enfeksiyonun kronikleştiği anlamına gelir. Boğaz enfeksiyonunun kronikleşmesi kişinin bu rahatsızlığı ciddiye almamasından kaynaklanır. Boğaz enfeksiyonu olan kişiler sürekli boğaz ağrısından şikâyetçidir. Ancak kişiyi fazla rahatsız etmediği için önlem alınmaz. Boğaz enfeksiyonları ilk belirtilerini verdiği zaman tedavi edilmezse ilerleyen dönemlerde enfeksiyona neden olan mikroorganizmalar daha dirençli hale gelirler. Geçmeyen boğaz ağrılarına sigara sebep olabilir. Kronik boğaz ağrısının en temel nedenleri arasında sigara gelmektedir.

Bunun nedeni ağız mukozasını bozması ve zarar vermesidir. İlk başlarda fark edilemez ancak boğazın direnci azaldığı zaman mikroorganizmalara karşı verdiği savaşı kaybeder ve boğaz ağrısı meydana gelir. Sigara haricinde geçmeyen boğaz ağrısına yanlış ilaç tüketimi ve seçimidir. Kulaktan dolma, tavsiye üzerine kullanılan ilaçlar da boğaz enfeksiyonuna neden olur. Boğaz ağrısı olan kişiler yine bu ağrıyı geçirmek adına yanlış ilaç kullanırlar. Bu yanlış ilaçlar boğazda bakteri gelişmesine ve bakterilerin direnç kazanmasına neden olur.

Bununla birlikte bakteri ve viral kaynaklı boğaz enfeksiyonları gelişebilir. Bunların dışında gelişen boğaz ağrısı başka hastalıkların belirtisi olabilir. Boğaz ağrının eşlik ettiği bademcikler gibi patolojik nedenlerle de oluşabilir. Çok uzun süren boğaz ağrıları ise kanserin habercisi olabilir. Geçmeyen boğaz ağrısına ateş, halsizlik, lenf bezlerinde şişkinlik ve ense ile baş ağrısı eşlik ediyorsa bu kişiler mutlaka önlem almalıdır.

Geçmeyen boğaz ağrısı

  • Sinus bölgesinde ağrı
  • Boğazda kuruluk hissi
  • Hırlama, nefes alışverişinde zorlanma
  • Sıklaşan Baş ağrısı
  • Ses kısılması ve derin ses
  • Lenf bezlerinde şişkinlik
  • Ateş ve halsizlik
  • Öksürük ve hararet
  • Mide bulantısı ve kusma

Geçmeyen boğaz ağrısı

Geçmeyen

Geçmeyen boğaz ağrısı olan kişiler mutlaka bir doktora gitmelidir. Boğaz ağrısı kontrol altına alınıp doktorun verdiği antibiyotik ve ilaçlar düzenli ve eksiksiz bir şekilde kullanılmalıdır.

Boğaz enfeksiyonu olan kişiler öksürmeye meyilli olduğu için boğaz tahrişini aza indirmek için kişinin bulunduğu ortamın nemi fazla olmalıdır. Özellikle kuru ortamdan ve havasız ortamdan uzak durulmalıdır.

-Boğazın kurumaması için bol sıvı tüketilmelidir.

-Katı gıdalar yerine daha sulu ve yumuşak gıdalar özellikle sebze ve meyve tüketilmelidir.

-İstirahat etmeli ve aşırı konuşup boğazını yormamalıdır.

-Boğaz sıcak tutulmalıdır.

-Sigara ve alkol boğaz kuruluğuna neden olduğu için tüketilmemeli ve sigara içilen ortamdan uzak durulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Hangi Hastalıklara Bakar? başlıklı makalemizde bulaşıcı hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları ve enfeksiyon hastalıkları hangi hastalıklara bakar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.