Göz Enfeksiyonu Belirtileri

2
134

çok hafife alınan bir durummuş gibi algılansa da aslında önlemi alınmadığında görme kaybına ve astigmata sebep olabilmektedir.

nelerdir?

Göz enfeksiyonu belirtileri başladığında sebebine göre değişiklik göstermekte, gözde kaşıntı, sulanma, kızarma, gözün beyaz kısmında kızarma, batma ve yanma gibi göze rahatsızlık verici durumlar oluşmaktadır. Kimi zaman görme kalitesini de etkileyerek, daha uzun sürede geçmektedir. Bunlar gibi belirtiler başladığında bir hekime başvurularak anında müdahale edilmesi gerekmektir. Bazı durumlarda bulaşıcı da olan göz enfeksiyonu oluştuğunda enfeksiyon oluşan kişinin havlu ve benzeri eşyalarını kullanmak başkalarına da bulaşmasına sebep olmaktadır.

Göz Enfeksiyonu Belirtileri
Göz enfeksiyonu oluşmasına sebep olan durumlar nelerdir?

Göz enfeksiyonu oluşmasına sebep olan durumlar nelerdir?

Göz enfeksiyonu tozun veya kum gibi benzeri bir maddenin göze girmesi, kimyasal bir maddenin göze zarar vermesi ya da alerjik durumlardan, virüs bulaşmasından dolayı oluşmaktadır. Her ne sebeple olursa olsun gözde fark edilen bir rahatsızlık belirdiğinde önlem almak amaçlı hekimin önerdiği tedavi yöntemlerinden birisinin uygulanması gerekmektedir.

Göz enfeksiyonu belirtileri tedavi yöntemleri nelerdir?

Göz enfeksiyonu için oluşma sebebine bağlı olarak tedavi uygulanmaktadır. Göz damlası kullanımı, antibiyotik tedavi veya kimyasal bir maddenin göze girmesi neticesinde oluştuysa hekim tarafından yıkanarak temizlenmesi gerekmektedir. Göz vücudun en hassas organlarından birisi olduğu için bu tip bir durum ile karşılaşıldığında ihmal edilmemelidir.

Göz Enfeksiyonu Belirtileri

Göz enfeksiyonundan nasıl korunabiliriz?

Göz enfeksiyonu gerektiği kadar hijyen sağlanmamış ortamlardan uzak durarak, ellerimizi sürekli yıkayarak veya alerjik bir durumunuz varsa bu tip ortamlardan uzak durarak ya da korunarak engel olabilirsiniz. Bayanlar makyaj ürünleri kullandıkları için makyaj malzemelerinin hijyenine ve başka biri tarafından kullanılmasına da izin vermeyerek göz enfeksiyonundan korunabilirler. Çünkü başka birinin makyaj malzemesini kullandığınızda ona zarar vermeyen bir virüs size zarar verebilir veya bulaşabilir.

Ayrıca iyice temizlemeden kullanacağınız ürünlerde sadece siz bile kullansanız yine de zarar verici olabilir. Makyaj yaparken rimel gibi ürünlerin de gözünüze zarar vermemesine dikkat etmelisiniz. Kimyasal madde üretimi yapan yerler gibi alanlarda çalışan kişilerinde maske kullanmadan iş yapmamaları çok önemlidir. Neticesinde istenmeyen durumlar oluşabilir ve göze kalıcı hasarlar verebilir.

Bir önceki yazımız olan Solunum Yolu Enfeksiyonu nedir? - Belirtileri nelerdir? başlıklı makalemizde Alt solunum yolu, Solunum Yolu Enfeksiyonu belirtileri ve Solunum Yolu Enfeksiyonu nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.