Göz enfeksiyonu nedir? – Göz enfeksiyonu belirtileri

0
95

, gözlerde kızarıklık, batma, yanma ve çapaklanma belirtileri ile başlayan ve  olarak adı geçen hastalıktır. Halk arasında kırmızı göz olarak da adlandırılan göz enfeksiyonu, gözün zar kısmının iltihaplanmasından dolayı oluşur ve 1-2 hafta aralığında sürer. Göz enfeksiyonu bazen alerjik bir reaksiyon olarak da görülebildiği gibi en belirgin bulaşma yolu viral kaynaklı bir salgındır.

Göz enfeksiyonu o kadar hızlı bulaşır ki, yanınızda konjonktivit yani göz enfeksiyonuna yakalanmış bir kişinin bulunması bile bazen bu mikrobu kapmanıza yeterli olabilir. Genellikle bu mikrobu taşıyan birisi ile temas sonrası ellerin göze değmesi ve gözü kaşıması bulaşma nedenlerinden birisidir.

Göz enfeksiyonuna yakalanan kişilerde en belirgin şikayet göz beyazlıklarındaki kızarma, kaşınma ve normalden fazla çapaklanmasıdır. Konjonktivit bazı dönemlerde batma olarak da hastayı rahatsız edebildiği gibi, göz bebeklerinde şişme olarak da görülebilir.

Gözdeki iltihaplanmaya sebep olan bu virüslerin alerji ile ayırt edilmesinde en önemli etken kaşınmadır. Gözlerdeki kaşıntı ve kaşıntı sonrası kızaran göz genellikle alerjiktir. Kızarlık geçmiyor ve yanma olarak da hastayı rahatsız ediyor ise büyük bir ihtimal şikayet, konjonktivit olarak değerlendirilebilir.

Göz enfeksiyonları genellikle 1 haftalık bir sürede iyileşir bu sürede dikkat edildiğinde görme ile ilgili bir şikayet durumu söz konusu değildir. Ancak uzun sürdüğü ve müdahale edilmediğinde astigmat gibi rahatsızlıklara yol açabilir.

Göz enfeksiyonu yani konjonktivit hastalarının hastalığı başkalarına bulaştırmamak için kalabalık ortamlarda bulunmamaları gerekir.

Göz enfeksiyonu nedir? - Göz enfeksiyonu belirtileri
Göz enfekisyonuna ne iyi gelir?

Göz enfekisyonuna ne iyi gelir?

Gözdeki enfeksiyona genellikle çay iyi gelir. Çay içeriğindeki doğal antibakteriyel özelliği sayesinde virüslerden hızlıca kurtulabileceğimiz uygulaması basit bir öneridir. Ilık çayın demine batırdığınız pamuğu, 4-5 dakika göz kapağınıza koymanız ve gözünüzün üstünde durması hem gözlerinizi dinlendirir, hemde mikrop ve virüslerin ölmesi noktasında etkili rol oynar.

Gözünüzdeki iltihaplanma için bir diğer yöntem ise patates dir. Patates ile göz enfeksiyonunuzu yok edebilir, göz kızarıklığını giderebilirsiniz. Çiğ patatesi dilimleyip göz kapağınızın üstüne koymanız ve 3-4 dakika bekletmeniz faydalı olacaktır.

Gözlerinde enfeksiyon olan hastaların en önemli dikkat etmesi gereken madde ise, ellerin kısa aralıklarla bol su ile yıkanması ve gözlerin bol su ile yıkanmasıdır.

Göz enfeksiyonu nedir? - Göz enfeksiyonu belirtileri

Göz enfeksiyonlarında, enfeksiyon hastalıkları uzmanına değil, göz hastalıkları uzmanına başvurmanız gerekmektedir. 

Gözünüzdeki enfeksiyonu hızlı bir şekilde geçirmek ve normal sağlığına kavuşmak için yapılması etkili olan bir diğer yöntem ise; bebe şampuanıdır. Piyasada Dalin, Johnsons Baby gibi bebek şampuanlarının göz yakmadığını bildiğinizi düşünerek vereceğimiz tavsiye ile çok kısa sürede gözünüzdeki iltihaplanmadan kurtulabilirsiniz. Bebe şampuanları ile gözlerinizi sık sık yıkamanız ve bol su ile durulamanız sonrası 1-2 gün içerisinde azalma olduğunu görebilir, mikropların kırılması ile gözünüdeki yanma ve batma hislerinin azaldığını fark edebilirsiniz.

Göz İltihaplanması Belirtileri

Göz iltihaplarından korunmak için, başkalarına ait havlu, çamaşır lif gibi kişisel malzemeleri kullanmamalı ve bakımı olmamış havuzlara girmemeliyiz, ayrıca ellerin bol su ile yıkanması olası mikrobu gözümüze bulaştırmadan gidermemize yarayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Zika virüsü nedir? Zika belirtileri nelerdir? Zika nasıl bulaşır? başlıklı makalemizde Zika virüs, Zika virüsü ve Zika virüsü belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.