Güncel Tedaviler Eşliğinde Kronik Hepatit B Hastalığı

0
78

Günümüzde dünya genelinde hastalığı halen yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Hepatit B kan ve cinsel yolla bulaşır. Bu nedenle Hepatit B saptandığında hastanın yakınları özellikle cinsel partneri de tetkik edilmelidir. Kronikleşme durumunda hastalık genellikle asemptomatik (sessiz-sedasız) seyreder.

Kronik Hepatit B hastalığı sıklıkla erken dönemde bulgu vermediğinden hastalık başka nedenlerle hastaneye başvurulduğunda  yapılan tetkilerde tesadüfen saptanır ve enfeksiyon hastalıkları polikliniğine yönlendirilir. Hastalık erken dönemde bulgu vermediğinden hastaların bu durumu kabul etmesi de zor olmaktadır.

Güncel Tedaviler Eşliğinde Kronik Hepatit B Hastalığı

Hepatit B tedavisinde kullanılan güncel ilaçlar

Hepatit B tedavisinde en çok kullanılan ilaçlar ve dir. Bu iki güçlü ilaç en etkin antivirallerdir. Tedavide amaç virüsün güçlü antivirallerle baskılanarak fibrozisi engellemek ve düzelme sağlamaktır. Başka bir hedefte ’in kandan tamamen silinmesidir, oldukça nadir görülür. Kronik Hepatit B hastalarında düzenli takip hastalığın seyri bakımından çok önemlidir. İlaçların nadir olan yan etkileri vardır. Periyodik kontrollerde hastalardan kullanılan ilaca göre böbrek fonksiyon testleri, karaciğer fonksiyon testleri, kas enzimleri ve gerekli olan direk tahliller istenmektedir. Muhtemel gelişen bir yan etki olması halinde ilaç değişikliği yapılabilmektedir.

Güncel Tedaviler Eşliğinde Kronik Hepatit B Hastalığı

Kronik Hapatit B tedavi süresi

Kronik Hapatit B tedavisinde süre net değildir. Yaklaşık olarak bu ilaçlar 10 yıl kullanılmaktadır. Bu süreci hastanın yaşı, hasta uyumu, ek hastalıklar gibi bir çok neden etkileyebilmektedir.  Tedavide kullanılan ilaçlar tedavi başlandıktan sonra doktor izni olmadan kesilmesi hastalığın alevlenmesi, direnç kazanması açısından en büyük tehlikedir.

Hastalar, HbsAg pozitifliğini bilmesine rağmen herhangi bir şikayetleri olmadığından, hastalığı önemsemeyerek yıllarca kontrole gelmemektedir.  Bu durum karaciğerde olan etkilenmeyi yani hastalığın siroza ilerlemesine neden olabilmektedir.  Kronik hepatit B hastalarında uzun süreli tedavi, hasta uyumu tedavi başarısı için çok önemlidir.

Tavsiye Makaleler : Hepatit B Evliliğe Engel Midir?

Hepatit B Hastaları Askerlik Yapar Mı?

Bir önceki yazımız olan Hepatit B Hastaları Evlenir Mi? - Hepatit B Evliliğe Engel Midir? başlıklı makalemizde Hepatit B, Hepatit B askerlik yapar mı ve Hepatit B evlenebilir mi hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.