Hakkımızda

Günümüzde Enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyolojiyi ilgilendiren birçok hastalık, hastalar tarafından doktora gitmeden internetten araştırılmaktadır. İnternet araştırmalarında genelde bilgi kirliliği diye nitelendirebileceğimiz, tekrar eden kısa bilgilerden farklı olarak, ViralEnfeksiyon olarak üzerinden sizlere şikâyetleriniz hakkında rehber niteliğinde bilgi vermek, küçük sorunları yakından tanıyıp ona göre davranmanız gerektiği ile ilgili ufak notlar aktarmayı hedeflemekteyiz.

Enfeksiyon hastalıkları neredeyse insanlık tarihinin başından beri olan, mikroskobik canlıların insanları etkilediği bir hastalık türüdür. Salgın hastalıklar bazen insanlığa savaşlar kadar kayıp yaşatmış, bazen de bir düşmanla mücadele eder gibi mücadele ettirmişlerdir.

Zamanında çiçek hastalığının Amerika kıtasındaki salgınının Kızılderili kültüründe açmış olduğu yaralar uzun süre iyileştirilememiştir, yine aynı şekilde Veba Avrupa’nın neredeyse sonunu getirmiştir. Kölelik döneminin salgın hastalığı Sıtma birçok ülkenin kaderini etkilemiştir.

Tıp alanındaki gelişmeler ile, mikroskobik canlılar ile mücadeleyi geliştirmiş, insanlık tarihinde bir çok salgın hastalıklara karşı zafer kazanılmasına sebep olmuştur ki 1969 yılında bir cerrah “Enfeksiyon hastalıkları defterini kapandı” diyecek kadar ileri gitmiştir.

Gelişen teknoloji ile beraber tıp dünyasında da bir çok hastalığın çaresi ve tedavisi mümkün olsa da enfeksiyon hastalıklarından bazıları insanlığın yaşamı boyunca devam edeceği kaçınılmaz bir gerçektir.

Hakkımızda