Hepatit B Hastaları Askerlik Yapar Mı?

1
505

hastaları ? sorusu bu sıralar çokça sorulan ve araştırılan konular arasında… Hepatit B hastalarının askerlik yapıp yapamayacağı ile ilgili 2013 yılında  Askeri Sağlık Yönetmeliğinde yeterli bilgi yayınlanmıştır.

Askerlik dönemi gelen ve her askere gidecek kişi için sağlık raporu gerekmektedir, sağlık raporunda rutin yapılması gereken kontroller bulunmaktadır, bunların başında verem savaş dispanserlerinde yapılan kontrol ve kan tahlili gelmektedir, Kan sonuçlarında askere gidecek kişide HBsAg -Anti-HCV- HCV-RNA gibi virüslere bakılmaktadır.

Yukarıda bakılan kan tahlillerine göre HİV virüsü, Hepatit B virüsü gibi bir çok virüsün varlığına bakılmaktadır. Bunlardan bazılarının olması askerlik yapmanız engeldir ancak Hepatit B için bu durum direk engeldir diyemeyiz.  Hepatit B virüsü eğer vücudunuzda kronikleşmiş ise askere alınırsınız.

Hepatit B Hangi Durumlarda Askerlik Yapamaz?

Yani Hepatit B virüsünün vücudunuzda kronikleşip kronikleşmediği ya da taşıyıcı durumda olup olmadığınıza göre bakılan bu durum göre askerlik yapıp yapmayacağınız değerlendirmesi farklılık gösterebilir. Hepatit B virüsü eğer vücuda yerleşmiş ve kronikleşmiş ise askerlik yapmanıza engel değildir. Ancak taşıyıcı durumda iseniz ve çevrenizdekilere bulaştırma riski taşıyorsanız askerlik yapamazsınız. 

Hepatit B Hastaları Askerlik Yapar Mı?
Hepatit B Hastaları Askerlik Yapar Mı?

Askere gidecek olan kişiler askeri hastane veya yetkili hastaneye gider kan verirler, kan sonucuna göre enfeksiyon hastalıkları uzmanı Hepatit B mikrobunun duruma göre duruma karar verir. Hepatit B virüsünü 20 yıl pasif olarak taşımış birisi askere gidebilir ama virüsün aktiflik durumu askerlik yapma durumuna engeldir. Bu durumda askerliğe elverişli değildir raporu verilir ve askerlikten muaf olursunuz.

Kısacası Hepatit B mikrobu vücudunuzda aktif olarak bulunuyor ve bulaştırma riski taşıyor ise askerlik yapmazsınız, eğer kronikleşmiş olarak bulunuyor ve virüsün durumu pasif ise askerlik yapmanıza engel değildir. Bu durum yetkili hastanede verilecek kan tahlili sonucuna göre belirlenir ve uzman doktor tarafından tahlil sonucu ile rapor verilerek askeri hastaneye iletilir.

Tavsiye Makaleler : Hepatit nedir? – Hepatit çeşitleri ve Hepatit hakkında tüm detaylar

Taşıyıcı Hepatit nedir?

Bir önceki yazımız olan Hastane enfeksiyonları ne demek? başlıklı makalemizde Enfeksiyon, Hastane enfeksiyonları ve hastane enfeksiyonu neden olur hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.