Hepatit B Hastaları Evlenir Mi? – Hepatit B Evliliğe Engel Midir?

1
83

Hastalarının evlenip evlenemeyeceği ile ilgili gelen soruların artması üzerine konu ile ilgili bu yazımızda bilgilendirme yapalım.

Öncelikle;

Hepatit B Evliliğe Engel Midir?

Hepatit B hastalığı evliliğe engel değildir. Günümüzde AIDS’ten tutun da bir çok bulaşıcı hastalık evliliğe engel gibi bilinse de evliliğe engel değildir. Evlilik öncesi gereken sağlık raporunda bu tip bulaşıcı bir hastalık var mı, yok mu tespit edilir ve bununla ilgili varsa hastalık önlemler alınarak evlenilebilir.

Hepatit B Hastaları Evlenir Mi? - Hepatit B Evliliğe Engel Midir?
Hepatit B Evliliğe Engel Midir?

Hepatit B hastalığı, kan yolu ile bulaşan, cinsel yola bulaşan bir hastalıktır ve evlilikte karşı tarafa bulaşması kabul edilen bir risk faktörüdür. Bu nedenle evlenmeden önce eşlerden birisinde Hepatit B virüsü var ise, Hepatit B olmayan eş aşı yaptırarak korunabilir. Eğer evliliğin hemen öncesinde belirlenmiş ise, aşıya ek olarak antiserum da verilebilir.

Hepatit B hastalığı olan eşin düzenli her 3 ayda bir sağlık kontrolünü yaptırmalıdır.

Hepatit B virüsü bulunan hamile kadınların çocuklarını doğurduktan 12 saat içerisinde zorunlu aşıları yapıldığı takdirde bebeğe Hepatit B bulaşması yüzde 95 oranında engellenir. Hamilelik süresi boyunca annenin kan tahlili ile Hepatit B virüsünün oranı takip edilmeli ve kandaki virüsün arttığı gibi durumlar gözlemlendiğinde anneye ilaçlar vererek virüsün azaltılması için tedavi uygulanmalıdır.

Hepatit B hastalığı, Türkiye’de her 100 kişiden 4’ünde görülen bir virüstür. Ancak Hepatit B hastalarının çoğundaki virüs infektedir. Yani sadece hastalığı taşımaktadır.

Tavsiye Makale : Hepatit B Hastaları Askerlik Yapar Mı?

Bir önceki yazımız olan Hepatit B Hastaları Askerlik Yapar Mı? başlıklı makalemizde Askerlik yapar mı ve Hepatit B hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.