Hepatit C bulaşma yolları

2
150

Hepatit C bulaşma risklerinin en başında, Hepatit C konik hastalıkları gelmektedir yani vücudunda Hepatit C bulunduran konik taşıyıcılardır. Konik taşıyıcılardan kan ve vücut sekresyonları ile sağlıklı kişilere geçebilir.

Hepatit C nedir ?

Hepatit C ‘nin günlük sosyal ilişkiler ile bulaşması kolay değildir. Kesici delici aletler kullanımı, örneğin enjektör batması ile ve kan transfüzyonu ile bulaşabilir. Yani HCV taraması ( Hepatit C virüs kontrolü ) yapılmadan gerçekleştirilen kan nakilleri, kan ürünleri ve organ nakilleri büyük enfeksiyon riski oluşturmaktadır. Ayrıca ortak kullanılan diş fırçası, traş bıçağı ve tırnak makası gibi aletlerin kullanılması da enfeksiyonun bulaşma oranında büyük risk taşır.

Hepatit C bulaşma yolları

Dünyada Hepatit C ile ilgili tarama 1992 yılından sonra başlatılmıştır. Enfeksiyon oranı, bu tarihten itibaren, her bir ünite kan için 200 ünite kanda, birden, her 10.000 ila 10.000.000 ünite kanda bire düşmüştü. Bu risk, potansiyel kan bağışçısının Hepatit C’ye yakalanması ile kan testlerinin pozitif çıkması arasında 11-70 gün arasında bir süre bulunduğundan düşük olmaya devam etmektedir. Bazı ülkeler, kan taramasının masraflarından dolayı halen hepatit C için kan taraması yapmamaktadır.

Hepatit C ‘li iğne yaralanması olan bir kimseden virüsün bulaşma olasılığı %1.8’dir. Kullanılan iğne boş ve yara deliği derin ise bulaşma olasılığı daha da artmaktadır. Ayrıca steril olmayan cerrahi ekipmanların kullanımı da Hepatit C ‘nin bulaşmasına sebep olabilmektedir.

Tıbbi sterilizasyonun en geride olduğu ve kötü standartlar dünyadaki en yüksek enfeksiyon oranının olduğu ülke Mısır’da Hepatit C ‘nin yayılmasında başlıca sebeplerindendir.

Hepatit C bulaşma yolları

Hepatit C anneden bebeğe geçer mi?

Hepatit C virüsü taşıyan bir annenin bebeğine Hepatit C bulaştırma oranı hamileliklerin yüzde 10’undan daha az görülür. Hamilelik sürecinde Hepatit C virüsü taşıyan bir annenin çocuğuna Hepatit C bulaştırmaması için yapabileceği bir önlem bulunmamaktadır. Anne karnında bebeğe Hepatit C virüsü bulaş bildirilmemiştir. Uzun süren bir doğum bebeğe Hepatit C bulaşma riskini daha da artırmaktadır. Genellikle bebeğe Hepatit C virüsü bulaşması doğum kanalında olmaktadır. Hepatit C ‘li bir annenin emzirme esnasında bebeğine Hepatit C bulaştırması ile ilgili kesin bir kanıt bulunmamaktadır. Ancak annenin göğüslerinde çatlak veya kanama varsa bebeğe bulaşma riski artacağından emzirmemesi önerilmektedir.

Hepatit C cinsel yolla bulaşır mı?

Hepatit C virüsünün cinsel yol ile bulaşıp bulaşmadığı tam olarak kanıtlanmamıştır. Yapılan çalışmalarda eşlerin birinde Hepatit C virüsü saptanırken, diğerinde uzun yıllar Hepatit C ‘nin bulaşmadığı gözlenmiştir. Bu durum cinsel yolla olan bulaşın sorgulanmasına sebep olmuştur. Bulaş genellikle kan yoluyla olmaktadır. Yine de eşlerin bulaşmayı önlemek için prezervatif kullanılmasını önerilmektedir.

Hepatit C bulaşma yolları

Dövme yaptırma veya piercing taktırma işlemi ile Hepatit C virüsü bulaştığı bildirilmiştir. Bunun en büyük nedeni, steril olmayan ekipmanlar ile yapılması ve aynı ekipmanın birden fazla kişilere kullanılması ile olmaktadır. Sterilizasyon işlemi bu nedenle çok önemlidir. Hepatit C virüsü dışında bir çok virüs yine bu yolla bulaşabilmektedir. Hapishanelerdeki tutukluların bir çoğu steril olmayan dövme ekipmanlarını ortak kullanmaktadır. Bu nedenle Hepatit C virüsü oldukça sık rastlanmaktadır.  Dövme veya piercing işlemi güvenilir ve ruhsatlı yerlerde yapılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Hepatit C nedir ?  başlıklı makalemizde Hepatit C, Hepatit C belirtileri ve hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.