Hepatit C ilaçları artık ödeniyor

Hepatit C tedavisinde standartlar tamamen değişiyor. Hepatit C hastalığının tedavisi artık mümkün hale geliyor. Uzun süredir tüm hepatit C hastalarının ve doktorların beklediği ilaçlar artık SGK ödeme kapsamına girdi.

0
216

Hepatit C tedavisinde standartlar tamamen değişiyor. Hepatit C hastalığının tedavisi artık mümkün hale geliyor. Uzun süredir tüm Hepatit C hastalarının ve doktorların beklediği ilaçlar artık SGK ödeme kapsamına girdi. Birçok hastada da kullanılmaya başlandı.

Hepatit C hastalığı kan ve cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. ( Hepatit C bulaşma yolları ) Hepatit C  hastalığı tedavi edilmediği takdirde siroz ve karaciğer kanseri gibi ciddi sonuçlara sebep olmaktadır. Bu nedenledir ki Hepatit C’nin tedavisi önem teşkil etmektedir. Yeni onay alan bu ilaçlar ile 3 ay gibi kısa sürelerde Hepatit C virüsünün tamamen vücuttan temizlenmesi sağlanabilecek. Yeni ilaçlar başarı oranını yüzde 95-100’e çıkarmaktadır. Tedavi süresini kısalmış yan etkiler oldukça azaltılmıştır. Onay alan bu 3 ilacın isimleri  , , ’dır.

Hepatit C ilaçları artık ödeniyor
Harvoni

Sağlık uygulama tebliğinde belirlenen öneriler doğrultusunda  hangi ilacın hangi hastaya başlanacağına karar verilecektir. Bu ilaçlar eski kullanılan ilaçlara yanıt alınamamış hastalar ve yeni tanı alan hastalara kullanılabilmektedir.  Yeni ilaçlar aynı zamanda hasta uyumunu artırmaktadır. Eski ilaçlar ile karşılaştırıldığında yan etkilerinin az olması ve ilaç sayısının azlığı hasta uyumunu artırarak tedavi başarısını olumlu etkilemektedir.

Hepatit C virüsünün yakın gelecekte tamamen yok edilebileceği  savunuluyor. Yeni tedavilerin sonuçları ülkemizde de yüz güldürmektedir.

İlgili Makale : Hepatit C nedir ? 

Bir önceki yazımız olan Hepatit C bulaşma yolları başlıklı makalemizde Hepatit C anneden bebeğe geçer mi, Hepatit C bulaşma yolları ve Hepatit C cinsel yolla bulaşır mı? hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.