Hepatit D Nedir ? – Hepatit D Hastalığı

1
255

virüsü (HDV), 1970’li yıllarda Mario Rizetto ve arkadaşları tarafından Hepatit B’ye bağlı kronik karaciğer hastalığı olan bir hastanın karaciğerinde bulunmuştur. HD, delta antijeninin HBV yüzey antijeni (HBsAg) ile çevrelendiği, HBV varlığında enfeksiyona neden olan defektif bir RNA virüsüdür. Akut ve kronik enfeksiyona neden olabilmektedir.

Hepatit D Nedir ? - Hepatit D Hastalığı
?

Hepatit D nedir?

Kronik delta hepatiti olarak bilinir. Hepatit D mikrobunun vücuda alınması ile oluşan karaciğerin iltihabıdır. Hepatit D hastalığının olabilmesi için hastanın hepatit B hastası olması gerekir ya da hepatit D ve hepatit B virüsünü aynı anda alması gerekir.

?

Hepatit D mikrobu yaşamını sürdürebilmesi ve çoğalabilmesi için hepatit B mikrobuna ihtiyaç duyar tek başına enfeksiyon yapamaz çoğalamaz. Kan yolu ile bulaşan bir hastalıktır. Hastaya bulaşabilmesi için hastanın önceden hepatit B mikrobunu taşıyor olması gerekir ya da hepatit B ve hepatit D virüsünü eş zamanlı alıyor olması gerekir.

Hepatit D Nedir ? - Hepatit D Hastalığı

Hepatit D’nin belirtileri nelerdir?

Hepatit D hastalığı kronik hepatit B hastalığı olan bir hastada tedavi yolunda giderken aniden karaciğer enzimlerinde yükselme, sarılık ateş bulantı kusma gibi şikayetleri olması halinde şüphelenilmelidir. Bakılan kan tetkikleri ile tanı koyulur. Hasta hepatit B ve hepatit D virüsünü eş zamanlı aldı ise hepatit B’den daha ciddi seyreder.  Hastalık daha hızlı ilerleyerek fulminan hepatit (karaciğer yetmezliği) tablosu gelişebilir.

Hepatit D’nin uzun süredir değişmeyen tedavisi interferon’dur. Kronik hepatit B eşlik edeceğinden bu tedavinin yanına hepatit B için kullanılan diğer ilaçlar eklenebilir. Hepatit D aşısı yoktur. Hepatit D’nin yeni tedavileri ve aşı için çalışmalar devam etmektedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.