Hepatit nedir? – Hepatit çeşitleri ve Hepatit hakkında tüm detaylar

1
287

Karaciğerde herhangi bir nedenle oluşan iltihaba hepatit adı verilir, 2016 yılında yapılan bir araştırmada her yıl 1 milyon kişinin öldüğü bu hastalığın ülkemizde çok görülen çeşidi hastalığıdır. Hepatit B dışında çeşitleri bulunmaktadır, diğer  , hepatit B, , ve olmak üzere 5 tanedir. Başka etken hepatit virüslerine de nadiren de olsa rastlanabilir. Alkol alımı ve ilaç kullanımı en fazla hepatite neden olan sebeplerin başında gelmektedir.

HEPATİT ÇEŞİTLERİ

HEPATİT A

Dışkı yolu ile bulaşan ağızdan alınan maddeler sonucu oluşan hepatit A virüsü olumsuz hijyen koşullarına göre su ya da gıdadan kaynaklanan salgın durumlarına yol açabilmektedir. Hepatit A’nın bulaşmasında sık olarak görülmese de çiğ şekilde tüketilen deniz ürünleri de neden olabilir.

HEPATİT B

Hepatit B hepatit A virüsü kadar kolay bulaşmaz. Hepatit B virüsü genellikle kan yolu ile kişiden kişiye geçer. Ya da mikrobun bir şekilde kana karışması ile kişi bu hastalığa yakalanabilir. Sık sık kan verilir ise bu durumun riski azalabilmektedir. Bazı durumlarda da bulaşabilir hepatit B. Uyuşturucu bağımlıları birbirlerinin enjektörlerini kullanır ise bulaşabilir. Cinsel ilişkiye giren kişilerden birinde var ise diğerine bulaşabilir. Anne hepatit B hastası ise büyük ihtimalle bebeğine de bulaşabilir.

Hepatit nedir? - Hepatit çeşitleri ve Hepatit hakkında tüm detaylar

HEPATİT C

Hepatit C virüsünün sebep olduğu bir karaciğer hastalığı olan Hepatit C virüsü kolay bulaşmaz. Genellikle aynı enjektör kullanımı olur ise hepatit C virüsü bulaşmaktadır. Cinsel ilişki durumlarında bulaşması pek mümkün değildir. Hepatit C’nin ileri safhalarında karaciğer kanseri, siroz gibi durumlar görülebilmektedir. Tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Kronik taşıyıcı olma durumları da mevcuttur.

HEPATİT D

Hepatit D’nin görüldüğü kişiler bellidir. Hepatit B taşımayan kişilerde hepatit D virüsü görülmez. Sadece hepatit B olan hastalarda hepatit D görülür. Bu hepatit çeşidi hastalığı ileri safhaya taşır. İlaç bağımlılığı olan kişilerin riski daha artan seviyededir.

Hepatit nedir? - Hepatit çeşitleri ve Hepatit hakkında tüm detaylar

HEPATİT E

Hepatit E genellikle daha az gelişen ülkelerde görülmektedir. Bunun nedeni hepatit A çeşidi gibi salgına sebep olmasıdır.

Bir diğer hepatit hastalığı çeşidi Akut viral hepatittir. Bu durum hepatit çeşitleri var olan bir kişide karaciğerde oluşan iltihaptır ve bir kaç hafta sürebilecek bir hastalıktır. Fark edilmeden aniden baş gösterir. Kronik hepatit çeşidi ise altı ay çeşidinden daha uzun sürelidir. Yıllarca sürebilir bu hepatit çeşidi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.