Hepatitlerde Radyolojik Görüntülemeler Nelerdir?

0
60

birçok çeşidi olmakla birlikte karaciğeri tutan akut veya kronik seyreden hastalıklardır. Kronikleşen türleri ilerleyerek siroz veya karaciğer kanserine dönüşebilir. Bir çok hastanın ölümünden sorumlu hale gelir. Hepatitlerde radyolojik görüntülemenin yeri kısıtlıdır. Daha çok laboratuvar, klinik ve patolojik testler önemlidir. Görüntüleme yöntemleri ise yardımcıdır.

sık yapılan bir görüntüleme yöntemidir. Kronik hepatitler siroza döndüğünde, ultrasonda karaciğerde kabalaşma, karaciğerin ekojenitesinde artma, nodüler görünüm kraciğerin kenarlarında düzensizlikler oluşur. Siroz ilerleyerek komplikasyonları oluşmaya başladığında batında (karın içinde) asit (serbest sıvı), dalakta büyüme görülebilir. Siroza bağlı varisler (damar genişlemeleri), yada karaciğer kanserine it lezyonlar görülebilir.

Hepatitlerde Radyolojik Görüntülemeler Nelerdir?

Bilgisayarlı tomografi (BT) ultrasonografide şüphelenilen bir lezyon görüldüğünden yapılabilir . BT’de karaciğerin heterojenitesi bir bulgu olabilir. Karaciğerin dansitesinde artış olabilir. Karaciğer siroz oluşmuş  ise karaciğer genelde küçüktür. Karaciğerin sınırları düzensiz nodüler veya lobülerdir. MRG ve BT daha ileri tetkiktir. Karaciğerde görülen lezyonları çoğunlukla atlamaz.

Hepatitlerde Radyolojik Görüntülemeler Nelerdir?

MRG bulguları da BT’ye benzerdir. hastada siroz olduğu klinik laboratuvar veya alınan patolojik örnekler ile ispatlanmış olmasına rağmen ultrason veya BT ile görüntülenemiyorsa MRG ile yüksek orada saptanır

Bir önceki yazımız olan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Hangi Hastalıklara Bakar? başlıklı makalemizde bulaşıcı hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları ve enfeksiyon hastalıkları hangi hastalıklara bakar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.