Her üst solunum yolu enfeksiyonunda antibiyotik kullanılmalı mı ?

0
50

yolu enfeksiyonları soğuk kış aylarında hepimizin karşılaştığı çoğu zaman ayakta geçirdiğimiz hastalıklardır.

Sıklıkla üst solunum yolu enfeksiyonlarında toplumda benimsenen “ kullanmadan geçmiyor” düşüncesi doğru değildir. Her ateşte hemen antibiyotiğe başlanmamalıdır. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının büyük bir çoğunluğu viraldir. Bu oran yaklaşık %90’dır. Viral enfeksiyonlarda kullanımının yeri yoktur. Üst solunum yolu enfeksiyonlarında bakteriyel, viral ayrımını yapmak gereksiz yere kullanımını önüne geçmek önemlidir.

Grip, soğuk algınlığı, nezle viral üst solunum yolu enfeksiyonlarına örnektir. Bir çoğu 7-10 gün içerisinde geriler. gereksizdir. Ağrı kesici, ateş düşürücü gibi destek tedaviler verilir .Bakteriyel kaynaklı boğaz ve bademcik iltihabı olması halinde boğaz kültürü alınarak tanı doğrulanır. gerekir. Yanı sıra destek tedavilerde verilir.

Her üst solunum yolu enfeksiyonunda antibiyotik kullanılmalı mı ?

Viral üst solunum yolu enfeksiyonun da destek tedavisi önemlidir

Ağrı kesici ve ateş düşürücülerin yanı sıra ek destek tedaviler hastalığın daha rahat atlatılmasına yardımcı olacaktır. Bol sıvı tüketimi önemlidir. C vitamininden zengin beslenme, kapalı ortamlardan uzak durulması önerilebilir. Burun tıkanıklığı ön planda ise burun açı ilaçlar, okyanus suyu kullanılabilir. Boğaz ağrısını rahatlatmak için pastiller kullanılabilir. Sigara içilen ortamlarda bulunulmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Hangi Hastalıklara Bakar? başlıklı makalemizde bulaşıcı hastalıklar, hastalıkları ve hastalıkları hangi hastalıklara bakar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.