HIV enfeksiyonunundan tamamen kurtulmak mümkün mü ?

0
26

Standart tedaviler ile henüz hastanın sağlık durumu ve bağışıklık durumu henüz tamamen iyileştirilemiyor.  Şuanda uygulanan tedavilere rağmen hastalık ilerleyebiliyor ek hastalıklar çıkabiliyor. Bu durum daha da ilerlerse bazı durumlarda tedavi olmasına rağmen gelişebiliyor.

HIV öldürür mü ? HIV hastaları ne kadar yaşar?

Son yapılan araştırmalara göre HIV hasalarının tedavi altında beklenen yaşam ömrü 63 yıl olarak saptanmıştır.

neden tedavi edilemiyor?

En önemli neden latent rezarvuardır. Yani çoğalma özelliğine sahip olan virüsün özellikle hafıza hücrelerinde latent olarak kalmasıdır.

HIV enfeksiyonunundan tamamen kurtulmak mümkün mü ?

HIV vücutta bulunduğu sürece sürekli çoğalma eğilimindedir.

Vücudun bağışıklık sisteminin HIV ile enfekte olan hücreleri tanıyamaması sonucu virüslerin hayatta kalması ve çoğalmaya devam etmesi de bir diğer nedendir.

HIV enfeksiyonu tedavisinde amaç nedir?

HIV enfeksiyonunda tedavide tamamen kür sağlanmadığından kullanılan ilaçlar ile hastanın hayat kalitesini artırmak, viral yükü baskılamak, ek gelişebilecek hastalıkları önlemek amaçlanmıştır.

HIV hastaları evlenebilir mi?

HIV hastalığı cinsel yolla ve kan yolu ile bulaşan viral bir hastalıktır. Cinsel yolla bulaşan bir hasalık olduğundan korunmasız cinsel ilişki ile bulaş söz konusu olacaktır. Bu nedenle evlenecek olan kişinin partneri bu konuda bilgilendirilmedir. Partnerin bu durumu kabul etmesi gerekmektedir. Evlilikten çocuk planlanırsa bu hastalığın çocuğa geçme ihtimali yüksektir. Ancak bazı özel yöntemler ile gebe kalınabilir.

Enfeksiyon Hastalıklar Uzmanı DR. Esma Eroğlu

Bir önceki yazımız olan Brusella Nedir? - Brusella Hastalığı ve Tedavisi başlıklı makalemizde Brusella, Brusella Aşısı ve Brusella Hastalığı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.