HPV nedir? HPV’den korunma yolları

0
41

HPV(Human Papilloma Virüs) cinsel yol ile bulaşan genital siğillerle karekterize bir hastalıktır. Genital bölge dışında ağızda solunum yolundada lezyonlar olabilir. Diğer bir ismi kondiloma akuminatum Kadın genital bölgesinde rahim ağzında oluşan siğiller zaman içerisinde kanserlere dönüşebilmektedir. HPV’nin 20’den fazla çeşidi mevcuttur.
HPV tedavisi henüz kesin olarak bulunmamaktadır.

  • HPV virüsü genellikle belirsizdir, kaza eseri saptanır.
  • Vulva, Sünnet derisi ve anüs bölgelerinde yoğun kaşıntı, nadiren doku hasarı oluşturur. Bunlar da ikincil enfeksiyona neden olur.
  • HPV virüsünün belirtilerinden bazıları ( Kandia, klamidya, herpes) eş zamanlı enfeksiyonlardan kaynaklanır.
HPV nedir? HPV'den korunma yolları
HPV’den korunma yolları

HPV’den korunma yolları

  • Cinsel ilişki esnasında kondom kullanımı
  • Tek eşlilik
  • Aşılama

HPV Aşısı

HPV aşısı 9-26 yaş kadınlara yapılması önerilmektedir . Aşı 3 dozdur. İlk dozu yapıldıktan sonra ikinci dozu 2 ay 3. Dozu 6 ay sonra yapılmaktadır. Aşı quadrivalan ve bivalan olmak üzere 2 çeşittir. Quadrivalan aşı HPV’nin 6, 11, 16, 18 suşlarını; bivalan aşı ise 16 ve 18 suşlarını içermektedir. Her iki aşının da adölesan dönemde uygulanması en yüksek bağışıklık oluşturmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Toksoplazmoz nedir? başlıklı makalemizde toksoplazmoz belirtileri, toksoplazmoz hastalığı ve toksoplazmoz nasıl bulaşır hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.