İdrar yanması neden olur?

İdrar yanması, genellikle idrar yollarında oluşmuş olan bir iltihaplanmadan dolayı olur. Iltihaplanmaya ise bakteriler neden olur. Sıklıkla kadınlarda görülür.

0
40

İdrar yanması, yolu enfeksiyonunun bir belirtisi olabilir. Bu enfeksiyona genellikle bakteriler neden olur. İdrar yanması, yolu enfeksiyonu sıkılıkla kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır. Çocuklarda ve erkeklerde kadınlara oranla daha az görülür. İdrar yanması genellikle mesane, üretra, prostat ve vajina’da görülen iltihap ya da enfeksiyon kaynaklıdır.

Vajina iltihabında ayrıca vajinal akıntı da görülebilir. Cinsel organın dudaklarında (vulva) kaşıntı hissi oluşur.

İdrar yanması neden olur?

İdrar yanmasını geçirmek için ne yapmalı?

İdrar yanması bol su içmek, tuvalet temizliğine önem vermek, sık sık tuvalete gitmek, sigara ve alkol kullanmamak ile önlenebilir. Uzun süre devam eden yanma idrar yolu enfeksiyonunun belirtisidir ve bu enfeksiyonu kurutmak için  antibiyotik kullanılması gerekmektedir. Antibiyotik seçimi ise mutlaka doktor önerisi ile olmalıdır.

nadiren cinsel yolla bulaşan hastalıkların da belirtisi olabilir. (frengi bel soğukluğu vb.) Cinsel yolla bulaşan klamidya ve epididimit enfeksiyonları da idrar yanmasına neden olur.

İdrar yanmasınının şikayetlerini doğal yöntemler ile gidermek için en başta bol sıvı ve su tüketerek, idrarda bulunan bakteri yoğunluğunu azaltmalı ve şikayetin hafifletilmesi gerekir. Gazlı içecekler ve aşırı miktarda kahve tüketmeyin. İdrar torbanızın dolduğunu hissettikten sonra tuvalete çıkın ve idrarınızı tamamen yaptığınızdan emin olun.

 

Bir önceki yazımız olan Veba hastalığının tarihi başlıklı makalemizde veba, veba hastalığı ve veba tarihi hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.