İdrar Yolları Enfeksiyonu Nedir?

5
203

İdrar yolu enfeksiyonu ya da idrar yolları enfeksiyonları, idrar yolundan mesaneye kadar olan bölgeye ulaşan bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyondur.

Enfeksiyon sadece mesanede görülürse sistit denilir. Sistit enfeksiyonunun en yaygın görülen belirtisi sık idrar yapma isteğidir.

İdrar yolları enfeksiyonu, genellikle kadınlarda daha çok görülen bir rahatsızlıktır. Bazı dönemlerde ise aşırı şekilde ağrılar meydana gelmektedir. Bazı durumlarda idrar yolları enfeksiyonu kendiliğinden geçebildiği gibi doktor kontrolünden geçmekte fayda vardır. Doktorun vermiş olduğu antibiyotik tedavisi ile iyileşme sağlanmaktadır. Çok az bir oran olsa da idrar yolu enfeksiyonu çocuklarda da görülmektedir.

Hastane ortamında yapılan basit bir test ile hastalığın tanısı konmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonlarının neden olduğu en önemli faktör bakterilerdir. İnsan vücudunun yapı gereği bakteriyi vücuttan hemen atabilmektedir. Bazı durumlarda ise bakteriler vücudun savunma mekanizmasını bozarak enfeksiyon oluşmasına sebep olmaktadır. İdrar yolu denildiği zaman akla her zaman böbrekler, idrar kanalları, mesane, üretra bölümleri gelmektedir. İdrar yolu enfeksiyonu olduğunda bu bölümler de değerlendirilmesi gerekmektedir. İdrar yolları iltihabının, alt idrar yolları ve üst idrara yolları olarak iki grupta incelenmektedir.

İdrar Yolları Enfeksiyonu Nedir?Alt idrar yolları enfeksiyonuna mesane enfeksiyonu da denilir, mesane enfeksiyonun en yaygın belirtisi idrar sırasında ve sonrasında yanma ile vajinal akıntıdır. Sık sık idrara çıkan ve çıkma isteği oluşturan enfeksiyon ortalama 6 gün sürer.

Alt idrar yolları enfeksiyonu bazen böbrekleri ve üst idrar yollarını da etkileyebilir, enfeksiyonun üst idrar yollarına da yayılmasına “piyelonefrit” denilir.

Üst idrar yolları enfeksiyonunun belirtileri, alt ile hemen hemen aynıdır.

En belirgin belirtiler:

  • Sık idrara çıkma ve idrara çıkma isteği
  • İdrara çıktığınızda ve idrar sonrası yanma hissi
  • Bulanık ve koyu renkte idrar ( Nadiren kanlı idrar )

Çocuklarda İdrar Yolları Enfeksiyonu Belirtileri

İdrar yolları enfeksiyonunu belirtileri çocuklarda ve yetişkinlerde farklılık gösterebilir. Çocuklarda idrar yolları enfeksiyonu belirtilerinin en belirgin belirtisi ateş olmakla beraber, çocuklarda diğer belirtiler kesin belirtiler değildir.

2 yaşından küçük kız çocukları ve sünnet olmamış erkek çocukları ateşlendiğinde doktora başvurduğunuzda idrar kültürü istemesi idrar yolları enfeksiyonu kontrolü içindir.

2 yaşından büyük çocuklarda bazen idrar kaçırmada idrar yolları enfeksiyonu belirtisi olabilir, yetişkin çocuklarda tekrarlanan idrar kaçırmada, idrar kültürü ile test etmekte fayda görülebilir.

İdrar Yolları Enfeksiyonu Nedir?
İdrar Yolları Enfeksiyonu Tedavisi

İdrar Yolları Enfeksiyonu Tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonu olan hastalar; antibiyotik tedavisi ile iyileşme göstermektedir. Bazı durumlarda ise hastadan alınan kültür ile kültür testi yapılmaktadır. Bu testin sonucuna göre uygun tedaviler uygulanmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonlarının sebep olduğu ağrıları hafifletmek için spazm çözücü ve ağrı kesici ilaçlar doktor kontrolü altında kullanılmalıdır. İdrar yolu enfeksiyonlarında hastanın bol bol su içmesinde fayda vardır. Hijyen sağlaması da ayrıca önemlidir.

İdrar yolu Enfeksiyonu Doğal tedavisi

Limon; İdrar yolu enfeksiyonu olan hastalar limon suyu tükettikleri halde enfeksiyonlar kaybolacaktır. Mikropları öldürücü etkisi bulunmaktadır.

Maydanoz; Maydanozun insanlar üzerinde idrar artırıcı etkisi bulunmaktadır. İdrar artırıcı etkisi ile mikropların dışarı atılmasını sağlamaktadır.

Altınbaşak otu; İltihaplanmaların önüne geçerek, vücuttaki mikropları öldürücü etkisi bulunmaktadır. Kramp şeklinde ki ağrıları da azaltacaktır.

Ardıç meyvesi; İdrar yolu enfeksiyonları için kullanılan diğer bitki türüdür. Ardıç meyvesi sayesinde kramplar ağrıları azalacaktır ve idrar söktürücü özelliği sayesinde mikropların dışarı atılmasını sağlayacaktır.

Karnabahar kürü; İdrar yolu enfeksiyonları genellikle kış aylarında karşılaşıldığı için, kış sebzesi olan karnabahar kürü fayda sağlayacaktır. 300 gramlık bir karnabaharı 3 su bardağı suda kaynatarak suyunu her gün sabah, akşam birer su bardağı tüketmeniz fayda sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Frengi (Sifiliz) hastalığı nedir - Frengi belirtileri başlıklı makalemizde Frengi, Frengi belirtileri ve Frengi hastalığı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.