İdrarda Koyulaşma Nedenleri ve Tedavisi

1
85

İdrar renginde koyulaşma, bir çok hastalığın belirtisi olabileceği gibi sadece idrarın yoğunluğundaki artışı da gösterebilir. Kişi gün içerisinde sıvı alımını kısıtlarsa koyulaşacaktır ve rengi koyulaşacaktır. Bu sıvı alımı ile düzeltilebilecek basit bir durumdur. Günlük 2-3 litre kadar sıvı alımına dikkat edilmelidir.

Başka bir yönden bakmak gerekirse idrar yolu enfeksiyonlarında görülebilir. Bu duruma  idrar yaparken yanma ,  kötü koku, kasık ağrısı, ateş gibi başka belirtilerde eşlik edebilir. Eşlik eden bu belirtilerle birlikte düşünüldüğünde idrarda koyulaşmanın ne ile ilgili olduğunu anlamak zor değildir.

İdrarda Koyulaşma Nedenleri ve Tedavisi

İdrarda koyulaşma bazen karaciğer hastalıklarında hepatit denilen durumlarda oluşur. Hepatit b, hepatit c,  ilaçlar, alkol kullanımı gibi sebeplere bağlı olarak karaciğerde oluşan hasar sonucunda idrarla atılan maddeler idrarın rengini koyulaştırır. Bu durma ateş karaciğerin olduğu bölgede ağrı, gaita renginde açılma, göz beyazlarında sararma eşlik edebilir.

İdrar koyulaşması çocukluk döneminde ise bazı doğuştan gelen hatalıkların belirtileri olabilir. Farklı kötü kokular eşlik edebilir. Mutlaka bir doktora başvurmak önemlidir

Bir önceki yazımız olan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Hangi Hastalıklara Bakar? başlıklı makalemizde bulaşıcı hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları ve enfeksiyon hastalıkları hangi hastalıklara bakar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.