Kabakulak nedir – Kabakulak belirtileri ve tedavisi

2
87

Kabakulak genellikle çocukluk çağında ortaya çıkan viral bir hastalıklatır. Kabakulak mikrobunun vücüda alınarak tükrük bezlerinde enfeksiyon yapması ile karakterizedir. Kulağın  alt tarafında şişlik olur. Çocukluk hastalığı olmasına rağmen çocukluk çağında geçirilmemiş ise yetişkinde de görülebilir. Yetişkinde daha ağır seyredebilir.

Kabakulak, kış ve bahar aylarında daha çok görülür. Mikrobu alan kişilerintükrük gibi sagıları ile bulaşır. Öksürme hapşurma, öksürme, öpme esnasında bulaşabilen çok bulaşıcı bir hastalıktır.  Mikrop vücüda alındıktan, 3-4 hafta sonra tükrük bezlerinde şişlik oluşmaya başlar. Kabakulak hastalığını 1 kez geçirdikten sonra daha sonra geçirmez kabakulak mikrobuna bağışıklık kazanılır.

Kabakulak nedir - Kabakulak belirtileri ve tedavisi
Kabakulak hastalığının belirtileri nelerdir?

Kabakulak hastalığının belirtileri nelerdir?

Kabakulak hastalığının en belirgin belirtisi; kulağın, alt tarafında, çenenin arka alt ksımına şişlik olur. Genellikle tektaraflıdır. Çift taraflıda olabilir

– Ateş, boğaz ağrısı,

– Halsizlik yorgunluk,

– Ağız açıp kaparken ağrı,

– Bulantı kusma

Mikrop kana karışarak diğer organlara ulaşabilir ve enfeksiyon yapabilir. Mikrop beyine ve beyin zarlarına ulaştığında menenjit oluşur. Ciddi bir durumdur.

Sadece beyin de değil, başka organlarda da iltihaba neden olur. Böbrekte, pankreasta, sinirlerde iltihap oluşabilir. Kadın ve erkekte yumurtalıkların iltihabı sonucu kısırlık gelişebilir.

Hastalığın şiddetli seyrinde ve yayılmasından sonra sağırlık görülebilir. Kabakulak, gebeliğin erken döneminde ortaya çıkarsa düşük gelişebilir. Gözyaşındaki bezler şişerse, görmede bozukluklar ortaya çıkabilir. Fakat nadir rastlanan bir durumdur. Sakatlığa yol açabilir.

Kabakulak nedir - Kabakulak belirtileri ve tedavisi

Kabakulak tedavisi

Kabakulak tedavisinde mikroba yönelik bir tedavi yoktur. Hastanın ağrısı ve ateşi varsa buna yönelik tedavi yapılabilir. Ağrı kesici, ateş düşürücü sıvı tedavisi verilebilir. Hastalık belirtileri iki hafta içerisinde iyileşir.

Hastalık çok bulaşıcı olacağından diğer kişilerle teması azaltmalıyız. Kişinin, günlük yaşamını aksatmasına neden olur. İş ya da okul hayatına ara vermek zorunda kalır.

Bir önceki yazımız olan Çiçek hastalığı nedir - nasıl bulaşır- belirtileri nelerdir? başlıklı makalemizde çiçek hastalığı, Çiçek hastalığı belirtileri ve Çiçek hastalığı nasıl bulaşı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.