Kanda enfeksiyon belirtileri nelerdir?

0
523

belirtileri, kan değerlerindeki bazı normal dışı değerleri ile tespit edilir. , vücudun enfeksiyon ile savaşı sırasında enfeksiyonun kan yoluyla vücuda yayılmaya başlaması olarak yorumlanabilir.

Kan tahlili sonucu, kanda enfeksiyonun en önemli belirtisi CRP değeridir. CRP değeri yüksek çıktığı durumlarda vücutta enfeksiyon oluşmuş olabilir, ancak CRP değerinin normal referans aralığı dışındaki her farklı değer enfeksiyon olarak yorumlanmaz.

CRP Nedir? – CRP hangi durumlarda yükselir?

Kanda enfeksiyon çıkması Sepsis olarak da tanımlanabilir. Sepsis hastalığının oluşmasında en önemli neden bağışıklık sisteminin zayıf düşmesidir. Ayrıca enfeksiyonu tespit edilen hastanın gereken sürede tedavisinin yapılamamış olması da Sepsis sebepleri arasında yer alır.

Kanda enfeksiyonun belirtileri, kandaki mikrobun cinsine göre farklılık gösterebilir. Bakteri kaynaklı bir enfeksiyon ise, nadiren hafif ateşe yol açabilir. Kandaki enfeksiyon virüs kaynaklı ise, yüksek ateş, halsizlik, kas ağrıları, ishal gibi belirtiler gösterir. Kandaki enfeksiyonun türü mantar kaynaklı ise ciltte kaşıntı, yüksek ateş, bilinç bulanıklığı görülebilir.

Kanda enfeksiyon belirtileri nelerdir?

: Kanda enfeksiyon ilerler ve kanda iltihaba dönüşürse sepsis adı verilen kan zehirlenmesi ortaya çıkabilir. Acilen tıbbi müdahale gerektiren bu durum aşağıdaki belirtilere yol açabilir:

  • Yüksek ateş, bazen titreme
  • Kalbin hızlı atması (taşikardi)
  • Hızlı nefes alıp verme
  • Aşırı terleme
  • Baş dönmesi, bilinç bulanıklığı veya baygınlık
  • İshal, bulantı, kusma
  • Cilt renginin değişmesi, soğuması

Kanda enfeksiyon neden olur?

Kanda çıkan enfeksiyon genellikle, yaşlı bağışıklık sistemi zayıf düşmüş kişilerde gözlenir ayrıca kanser tedavisi gören hastaların da kanlarında enfeksiyon görülebilir. Şeker ve siroz hastaları, Menenjit, zatürre hastalıkları olan kişiler de normal kişilere göre risk taşımaktadır.

Sepsis tanı testleri ve tedavisi:

Kan sayımı, lökosit değerlerinde düşüklük, kan, idrar ve vücut sıvılarında mikrop varlığı kontrolü, böbrek ve karaciğer fonksiyonları kontrolü ile akciğer röntgenleri yapılmalıdır. Sepsis tedavisinde amaç, hastayı hayatta tutmak ve iyileştirmektir. Bunun için;

Enfeksiyon kaynağı tedavi edilmeli ve daha sonra organ yetmezliği yaşanmasının önüne geçilmelidir,

Yetmezlik gösteren organlara destek olunmalı ( bu hastanın hayatta kalması için şarttır),

Enfeksiyonu değil, vücudun verdiği tepkiler durdurulmalı,

Hastanın rahatının ve ağrı yaşamamasının sağlanması başlıca tedavi yöntemleridir.

Bir önceki yazımız olan Böbrek Enfeksiyonu Nedir? - Böbrek Enfeksiyonu Belirtileri başlıklı makalemizde böbrek enfeksiyon nedenleri ve Böbrek enfeksiyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.