Kanda enfeksiyon belirtileri nelerdir? – Kanda enfeksiyon neden olur?

0
492

, virüs, mantar, bakteri gibi zararlı mikropların kanda barınmaya başlaması ile görülür, Kanda görülen enfeksiyon aslında birçok hastalığın başlangıç belirtisi olup, çok sık görülmektedir.

Kanda Enfeksiyon görülmesi mikropların vücudun üzerinde hakimiyet kurması ve çoğalması ile hastalanma sonucu anlaşılır seviyeye gelir.

Kanda görülen enfeksiyonlar genellikle, Virüsler, Bakteriler ve Mikroorganizmalardan oluşur. Kanda enfeksiyon genellikle basit bir hastalık halinde olduğunda tedaviye ihtiyaç duymadan vücudun durumu toparlaması durumu söz konusudur ancak enfeksiyon miktarı arttığında bazı tahliller yapmak ve enfeksiyonun artışını saptamak gerekir. Kan tahlilleri ile belirlene bu durumunda genellikle yüksek çıkar. ( CRP Nedir? – CRP hangi durumlarda yükselir? )

Kanda enfeksiyon belirtileri nelerdir? - Kanda enfeksiyon neden olur?

Kanda nelerdir?

Kandaki mikrobun türüne bağlı olarak belirtileri farklılık gösterse de genelinde ortak belirtiler bulunmaktadır.

Baş ağrısı, yüksek ateş, mide bulantıısı, ishal ve halsizlik gibi belirtiler ile başlayan kan enfeksiyonları eğer mantar kaynaklı ise : Ciltte kaşıntı, Yaraların geç iyileşmesi, Yaralardan beklenmedik akıntıların gelmesi, Yüksek ateş ve Bilinç bulanıklığı gibi belirtiler gösterebilir.

Yukarıdaki belirtilerin sebebi ise, enfeksiyon kana girdiğinde vücudun enfeksiyonu yenmek için çabası bağışıklık sistemini daha güçlü çalıştıracağından ve bağışıklık sisteminin reaksiyon gösterdiğinden olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Sıtma hastalığından nasıl korunur? başlıklı makalemizde sıtma hastalığı, Sıtma hastalığından nasıl korunur ve Sıtma nasıl bulaşır hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.